Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


Aksamitník červený, drobnokvětý


Jemně vykrajované listy, na záhony i obruby, do truhlíků i nádob. Jsou to asi 30-40 cm vysoké, polštářovité rostliny, bohatě kvetoucí po celý rok. Nenáročná, pro extrémně slunná ale i mírně zastíněná stanoviště. Odrůda doplňující kolekci drobnokvětých aksamitníků (ŽLUTÝ a ORANŽOVÝ) o nejtmavší barvu. Stále kvetoucí, nenáročná letnička.

Více detailů

17 Kč

4

0,2 g


Afrikány jsou určitě nejznámějšími letničkami. Jsou oblíbené, a zároveň i opovrhované. Jejich pěstování je opravdu jednoduché až banální. Ze semen je vypěstuje úplně každý a výsledek je zaručený. Tak úplně obyčejné ovšem zase nejsou. Stačí se porozhlédnout mezi novinkami. Šlechtitelé se starají, aby nám tyto letničky nezevšedněly. Každoročně můžeme vidět novinky třeba na přehlídce letniček u firmy Petunia Černý v Jaroměři.

Odkud přišly Lidové jméno afrikán je trochu matoucí, protože rostliny nepocházejí z Afriky, ale jejich domovinou je Střední Amerika, především Mexiko a Guatemala. Do Evropy se dostaly ve druhé polovině osmnáctého století. Od té doby se staly snad nejspolehlivější letničkou. Pěstuje se několik stovek, možná dokonce tisícovek odrůd, lišících se velikostí, tvarem a barvou úborů, výškou. Některým lidem vadí zvláštní, pro afrikány typické aroma. I to se však podařilo u některých odrůd odstranit.

Tři druhy Afrikán se správně botanicky jmenuje aksamitník. Jeho vědecké jméno Tagetes je odvozeno od etruského boha Tagesa, který měl podobu hezkého chlapce. Pěstují se odrůdy odvozené od tří botanických druhů.

Aksamitník jemnolistý (Tagetes tenuifolia) je oproti zbývajícím dvěma druhům drobnější, má jemné olistění i drobnější úbory. Ty bývají zpravidla jednoduché, ale o to jich na jedné rostlině rozkvétá více. Někdy jich bývá až několik set během vegetace. Tento druh se využívá v kombinovaných letničkových výsadbách a sesazovaných truhlících, jako výplň skalek, do obrub záhonů apod.

Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) je nejčastěji pěstovaným druhem. Většinou se pěstují rostliny 20 až 30 cm vysoké. Nabízí pestrou paletu kultivarů od čistě žlutých přes oranžové až k téměř červeným a dvoubarevným. Afrikány tohoto druhu mají široké uplatnění na záhonech i v truhlících.

Aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) Dorůstá výšky přes 50 cm. Pěstují se výhradně kultivary s velkými, plnými úbory. Hodí se nejen do vyšších letničkových výsadeb, ale pro svoji výšku a mohutnost úborů také k řezu. Ve váze vydrží poměrně dlouho.

Mezi odrůdami odvozenými od tohoto druhu se před lety objevil smetanově bílý kultivar Vanilla. Byl prvním afrikánem bez typického aroma. Tato odrůda získala cenu Novitas Olomucensis, která se uděluje u příležitosti konání tradiční výstavy Flora v Olomouci zvláště zdařilým novinkám.

Nároky na pěstování Afrikánům se daří nejlépe na světlém a slunném stanovišti. Pokud jej však nemáme, lze je celkem úspěšně pěstovat i v polostínu. Rostou dobře v každé půdě. Dobře snášejí sucho i krátkodobé přemokření. Sazenice bývají v prodeji, ale velmi snadno si je vypěstujeme z černých úzkých nažek. Sazenice si předpěstujeme a vysadíme na stanoviště nebo vyséváme na stanoviště přímo. Pokud chceme jejich vývoj uspíšit, předpěstujeme si sazenice.

Osivo vyséváme už v únoru nebo březnu. Silné sazenice pak vysadíme ve druhé polovině května. Během vegetace občas přihnojíme tekutým nebo rozpustným hnojivem.

Nechceme-li sklízet nažky pro výsev v následujícím roce, odstraňujeme všechny odkvetlé květy. Odkvetlé květy jednak příliš nezdobí, ale hlavně vysilují rostlinu tvorbou plodů. Odstraňováním odkvetlých květů prodloužíme celkovou dobu kvetení.

Afrikány netrpí zpravidla žádnými chorobami ani škůdci. Snad jen zatoulaný slimák si na nich může pochutnat. Naopak mají fytosanitární schopnosti – odpuzují škodlivý hmyz a blokují vývoj parazitických půdních háďátek.

Nákupní košík  

(prázdný)