Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Kakost smrdutý, letnička


Užití: Využívá se při hematurii neboli při objevení se krve v moči, proti zevnímu i vnitřnímu krvácení a proti průjmu, zejména krvavému. Drogu můžeme aplikovat při vykašlávání krve, při chronických střevních zánětech, jako kloktadlo a při nejrůznějších chorobách ledvin. Jako sušený se používá na ušní záněty, obličejové otoky souvísející se zubními problémy, nervové záněty.

Více detailů

20 Kč

59

30 semen


Kakost smrdutý (Geranium robertianum L.)

Čeleď: kakostovité (Geraniaceae)

Lidové názvy: čapí nůsek, čapina, býčík, stejně jako ostatní druhy tohoto rodu muškát, stinkovo koření

Popis: Je to jednoletá nebo ozimá bylina, světle až tmavě zelená, často s karmínovým nádechem, po rozedmutí nepříjemně páchnoucí. Kořen je větevnatý kůlový. Růžice listů rostlin vyklíčivších na podzim přezimují a mají listy živě červeně zbarvené, neboť obsahují hodně antokyanu. Přízemní růžice listů brzy odumírá a vyrůstá několik lodyh, které jsou vystoupavé až poléhavé, 20-50 cm vysoké, chudě větvené, v uzlech snadno lámavé, odstále žláznatě chlupaté. Lodyžní listy vstřícné, dolní řapíkaté, čepele jsou v obrysu trojboké, tříčetné až pětičetné, složené z lístků trojboce vejčitých a většinou 2x peřenodílných, s úkrojky hrubě špičatě zubatými. Květy skládají dvoukvěté vidlany, vyrůstající z paždí listů, které přesahují. Květní stopky jsou žláznaté a krátce chlupaté, trvale přímé. Pětičetné květy mají kalich složený z listů ostře trojžilných, žláznatě chlupatých, který vytrvává i za plodu. Korunu tvoří 5 karmínově červených až růžových, obvejčitých, asi 10 mm dlouhých, dlouze nehetnatých plátků se zřetelnými 5 žlázkami. Uvnitř květu je vedle pestíku 10 tyčinek ve dvou kruzích po pěti. Vnější kruh stojí před korunními plátky a vnitřní se s nimi střídá. Prašníky bývají červenohnědě zbarveny. Semeník svrchní, srostlý z 5 plodolistů se čnělkami srostlé v zobánek. Plod je zobanitý, asi 2 cm dlouhý a v době zralosti se roztrhává v 5 jednosemenných dílců s dlouhými, obloukovitě zahnutými hygroskopickými osinami, jež se oddělují ze středního vytrvalého sloupku zdola nahoru. Plody jsou rozšiřovány živočichy, na nichž se zachycují ohnutými osinami. Kvete od května do října.

Výskyt: Hojně roste ve stinných a polostinných listnatých i jehličnatých lesích, na vlhkých stinných sutích, v roklích, lesních příkopech, v parcích, dvorech, na hromadách štěrku, rumištích, preferuje půdy vlhké, na živiny bohaté, dusíkaté, humózní, hlinité i kamenité.
Je rozšířen skoro v celé Evropě, na východ přes středoasijská pohoří zasahuje až do Číny a Japonska, také v severní Africe až do Ugandy a na Kanárských ostrovech, druhotně roste ve východní části Severní Ameriky, v Chile, Argentině, v jižní Africe a na Novém Zélandu.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: kvetoucí nať

Obsahové látky: Obsahuje hořčinu geraniin, asi 5 % tříslovin, pryskyřice, organické kyseliny, geraniovou červeň a silici, jejíž množství se však sušením silně snižuje.

Sběr a sušení: Kvetoucí nať se sbírá obvykle i s kořeny, suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Vzhledem k úbytku léčivých látek při sušení je však lepší užívat čerstvého kakostu.

Použití: Droga se užívá zejména při nálezu krve v moči, při zevním i vnitřním krvácení a proti průjmům. Je možné ji použít i při vykašlávání krve, při děložním krvácení, při krvácení zažívacího ústrojí nebo při chronických střevních zánětech jako kloktadlo. Dobře se může uplatnit i při močových kaméncích a při některých nemocích ledvin. Čerstvý rozdrcený kakost ve formě obkladů léčí ušní záněty, některé obličejové záněty (např. zubů), záněty nervů (např. v končetinách), nehojící se rány, ischias, bolesti žaludku, oteklé údy. Kombinace vnitřní a zevní aplikace lze užít při léčbě ekzémů. Při neplodnosti může zkusit muž i žena vypít po doušcích asi 250 ml teplého čaje. V prevenci se drogy užívá při recidivách hemoroidálního krvácení nebo proti letním průjmům. Odvar z kakostu se připravuje velmi krátkým varem, maximálně v délce 2 až 3 minuty.

Nákupní košík  

(prázdný)