Aktuálně

Kotvičník - nať

právě v prodeji

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Kuklík městský, trvalka


Užití: tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkosti a duševní napětí. Ve vyšších dávkách působí jako hypnotikum. Velmi dobře ovlivňuje srdeční neurózu. Má se za to, že kozlík nejenže nervy uklidňuje, ale že je i posiluje.

Více detailů

20 Kč

72

30 semen


Kuklík městský (Geum urbanum L.)

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Lidové názvy: benedykt, brantovník, zaječí oko

Popis: Je to vytrvalá bylina s šikmým, nevětveným a až 2 cm tlustým oddenkem, z něhož vyrůstá růžice přízemních listů. Jsou kráce řapíkaté, přetrhovaně lichozpeřené, se 3-9 okrouhle vejčitými, dvakrát nepravidelně zubatými lístky, z nichž koncový je trojlaločný, řidčeji pětilaločný. Lodyhy vyrůstají z úžlabí přízemních listů, jsou skoro přímé, 20 až 120 cm vysoké, chudě rozvětvené, krátce a měkce pýřité, hranaté a nesou na spodní části tříčetné, nahoře třílaločné listy s velikými palisty, jež se podobají listům. Listy jsou porostlé na obou stranách chlupy a stopkatými žlázkami. Pětičetné květy jsou dosti malé a nenápadné, přímé, na dlouhých stopkách, jež jsou pýřité, roztroušeně žláznaté a chlupaté. Kalich je složen z pěti vejčitě kopinatých, 3-8 mm dlouhých, chlupatých a za plodu zpět přehrnutých lístků. Kalíšek je o polovinu menší. Pět korunních plátků, jasně žlutých, 3-7 mm dlouhých a okrouhle vejčitých, brzo opadává. Nažky jsou štětinatě chlupaté, dolejší část přívěsku je lysá, 3-4krát delší než horní, která je naspodu chlupatá. Konec přívěsku je háčkovitý, takže se nažky snadno zachycují na srst zvířat, a ta je roznášejí po krajině. Přichycují se také snadno na šaty. Kvete od května do října.

Výskyt: Roste v křovinách, na okrajích lesů, v lužních lesích, parcích, starých zahradách, na lesních cestách, hřbitovech, stinných rumištích, zvětralých zdech, zbořeninách od nížin do podhorských oblastí hojně, ve vyšších polohách vzácně, preferuje půdy čerstvě vlhké až vysýchavé, výživné, humózní, dusíkaté.
Vyskytuje se v celé Evropě kromě Islandu a části Skandinávie a nížin severního Ruska, na jihu zasahuje až do pohoří Atlas v Africe, dále v části Malé Asie, v Arménii, na Kavkaze, na západní Sibiři, na Altaji a v severozápadní Himálaji, druhotně v Severní Americe a v Austrálii.

Možnost záměny: Před květem může být zaměňován s kuklíkem potočním (Geum rivale L.), který má menší palisty a převislé, vně červené, dlouze nehetnaté květy. Tento však roste zejména na vlhčích loukách a prameništích v podhorských a horských oblastech.

Využití: Oddenky kuklíku voní jako hřebíček a používají se nejen jako přísada k pokrmům, ale i při výrobě likérů a piva. Bílému přírodnímu vínu dodávají příchuť vermutu. Není proto náhodou, že ruský lidový název kuklíku znamená hřebíčkový kořen.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: oddenek (Radix caryophyllatea)

Obsahové látky: Obsahuje třísloviny, fenolické glykosidy (např. eugenolový glykosid geosid, který je slabě jedovatý), silici (eugenol), prchavý olej, pryskyřici a kaučuk.

Sběr: Oddenek se sbírá na jaře nebo na podzim.

Použití: Droga působí svíravě a desinfekčně, osvědčila se při krvácení z dásní, na žaludeční vředy, při zánětu nosohltanu, jícnu či žaludeční sliznice, působí i protiprůjmově, zevně se užívá na zanícené hemoroidy a kožní záněty. Nejčastěji se podává ve formě macerátu nebo nálevu, při zevním užití se aplikuje ve formě lihovodného roztoku.

Nákupní košík  

(prázdný)