Aktuálně

Kotvičník - nať

právě v prodeji

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Chřest


Vyséváme na jaře do pařeniště nebo na výsevní záhon, kde sadbu po vyjednocení předpěstováváme 1 až 2 roky. Předpěstované trsy po přezimování vybereme a vysazujeme na trvalé stanoviště do brázd hlubokých 20 – 30 cm. Krčky se zahrnou asi 10 cm vrstvou zeminy a na narůstající stonky postupně přihrnujeme zeminu do výše 20 – 30 cm. Nad zem necháme vyčnívat asi 10 cm dlouhou část.

Více detailů

25 Kč

11

2,5 g


Dvoudomá, asi 1,5 m vysoká rostlina, s jemnými nitkovitými listy.

 

Vyséváme na jaře do pařeniště nebo na výsevní záhon, kde sadbu po vyjednocení předpěstováváme 1 až 2 roky. Předpěstované trsy po přezimování vybereme a vysazujeme na trvalé stanoviště do brázd hlubokých 20 – 30 cm. Krčky se zahrnou asi 10 cm vrstvou zeminy a na narůstající stonky postupně přihrnujeme zeminu do výše 20 – 30 cm. Nad zem necháme vyčnívat asi 10 cm dlouhou část.

 

Užitkovou částí jsou pazochy, dužnaté mladé výhonky. Ty získávají jemnost tím, že se nechávají vyvíjet pod povrchem půdy. Jsou bílé a jen na světlo pronikající špička se barví do růžovofialova. Od prvního sklizňového roku se přihrnováním vytvoří hrůbky kypré zeminy, kterými pazochy prorůstají. Až jsou 15 – 18 cm dlouhé, sklízíme je odříznutím nožem pod zemí nebo po odhrnutí zeminy a musíme dávat pozor, aby sousední pazochy zůstaly nepoškozené.Toto tradiční bělení se často nahrazuje krytím rostlin černou folií přehozenou přes podélně natažený drát ve výšce asi 30 cm. První dva roky po výsadbě chřest nesklízíme, aby rostliny zesílily a teprve až v dalších letech můžeme denně sklízet po několik týdnů. Sklizeň obvykle končí koncem června. Při kvalitním ošetření můžeme počítat s dobrým výnosem 15 až 20 let.

----------------

Asparágus lékařský, asparátus, chřest, špargl

Asparagus officinalis L.

čeleď: Asparagaceae
květ:
žlutý,až 0,5 cm velký, okvětí, kvete červenec

typ listu: čárkovitý
země původu: Evropa
rozšíření v ČR: pěstovaný
stanoviště: slunné, půda zahradní
množení: semeny, dělením trsů v dubnu
plod: bobule
léčivka *: Preventivně působí proti rakovině. Obsahuje vitamíny skupiny B, C, minerální látky vápník, fosfor, draslík, sodík, železo i křemík, třísloviny, aminokyseliny - asparagin, slizy, sacharidy. Odvar z kořene při nemocech močových cest. Při časté konzumaci moč reaguje tak, jako by obsahovala cukry.  
životnost: vytrvalý, vysoký do 150 cm

další informace: barvivo, k řezu (do vázy), koření, plodina, polní plodina, potravina, zelenina

Pěstujeme v kvalitní, prohnojené půdě. Na jaře přihrneme zeminu, přikryjeme mladé prýty před světlem. Až dorostou 20-30 cm, odlomíme je. Špargly dělíme na dva typy: divoký se zelenými prýty a pěstovaný s tučnými světlými vybělenými prýty.

Listy brzy odpadnou, malá část z nich se přemění na ostré malé trny. Zůstávají tzv. fylokladie, které přebírají schopnost listů vyživovat rostlinu (podobné - Ruscus).

Lahůdková zelenina. Vaříme mladé silné výhonky. Mají velmi jemnou chuť. Syrové chutnají jako hrášek. Známé afrodisiakum. V Česku známý chřest, který zde kdysi pěstovali na plantážích v Ivančicích, nyní se zde konají koncem května 'Ivančické slavnosti'. V bobulích je obsaženo oranžové barvivo, bobule jsou považovány za toxické.

Nákupní košík  

(prázdný)