Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Bílá hniloba

Původce bílé hniloby je jedním z nejčastějších původců skládkových hnilob brukvovité (především ředkve a hlávkového zelí) a kořenové zeleniny (mrkve, petržele, pastináku, celeru, řepy salátové). Projevuje se jako měkká, rychle se rozšiřující hniloba, při které jsou napadená pletiva pokryta bílým vatovitým pletivem, v němž se vytvářejí různě veliká (až 1 cm), kulovitá černá sklerocia.


Bílá hniloba

Příznaky: Původce bílé (někdy též sklerotiniové) hniloby je jedním z nejčastějších původců skládkových hnilob brukvovité (především ředkve a hlávkového zelí) a kořenové zeleniny (mrkve, petržele, pastináku, celeru, řepy salátové). Projevuje se jako měkká, rychle se rozšiřující hniloba, při které jsou napadená pletiva pokryta bílým vatovitým pletivem, v němž se vytvářejí různě veliká (až 1 cm), kulovitá černá sklerocia. U salátu a polníčku, kde kromě houby Slerotinia sclerotiorum je původcem bílé hniloby i houba S. minor (má sklerocia do 2 mm), je spolu s šedou hnilobou jednou z příčin tzv. podehnívání salátu (především rychleného). To se projevuje nejprve uvadáním vnějších listů, později vadnutím celých hlávek, při kterém jsou zejména středy ("srdéčka") hlávek pokryty šedým myceliem. U fazolu, hrachu, rajčat a okurek se vyskytuje jak na plodech, tak na stoncích, kdy rostliny nad infikovaným místem vadnou a odumírají. U čekanky na rychlení jsou velmi často napadány vytvářející se puky. 
Význam: Bílá hniloba způsobuje škody u řady druhů zeleniny a to jak v průběhu vegetace, tak v průběhu skladování.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Bílá hniloba je typicky polyfágní, tzn. že je schopna napadat prakticky všechny pěstované, plevelné i volně rostoucí rostliny, ze zeleniny především salát, polníček, mrkev, petržel, rajčata, papriku, okurky, zelí, čekanku, fazol a hrách.
Vývojový cyklus: Původce bílé hniloby přetrvává v půdě ve formě sklerocií, popř. i mycelia na napadených rostlinných zbytcích. Za vhodných podmínek se na sklerociích vytvářejí plodničky (apothecia) s vřecky a askosporami, které jsou do prostředí roznášeny vzdušnými proudy.
Ekologie: Výskyt bílé hniloby podporuje vyšší vlhkost a střídání teplot.
Ochrana
Nepřímá:
Osevní postup s minimálně pětiletým odstupem pěstování hostitelských rostlin. Napadené rostliny je třeba včas odstraňovat. skladovat jen mechanicky neporušené a fyziologicky nepřezrálé produkty a to v čistých a vydesinfikovaných skladech s teplotou 0 až 2°C a za optimální vlhkostí vzduchu (85 až 95%).
Přímá: Aplikace hyperparazitické houby Coniothyrium minitans. Ošetření vhodnými fungicidy (iprodione).


Nákupní košík  

(prázdný)