Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Šedá hniloba

Původce šedé hniloby (botrytidy, plísně šedé) je jedním z původců padání klíčních rostlin. Kromě toho na různých částech rostlin způsobuje rozpad pletiva (hnilobu), doprovázeny typickým bohatým šedohnědým chmýřitým povlakem reprodukčních orgánů houby. K tomuto však většinou dochází v důsledku předchozího mechanického poškození nebo na přechodu mrtvého a živého pletiva.


Šedá hniloba

Příznaky: Původce šedé hniloby (botrytidy, plísně šedé) je jedním z původců padání klíčních rostlin. Kromě toho na různých částech rostlin způsobuje rozpad pletiva (hnilobu), doprovázeny typickým bohatým šedohnědým chmýřitým povlakem reprodukčních orgánů houby. K tomuto však většinou dochází v důsledku předchozího mechanického poškození nebo na přechodu mrtvého a živého pletiva. Někdy se na napadených pletivech vytvářejí i velká černá kulovitá tělíska - sklerocia. U brukvovité zeleniny se šedá hniloba projevuje především jako hniloba skladovaných hlávek, u salátu (zvláště pěstovaného od podzimu do jara) hnilobou kořenového krčku a "srdéčka". U fazolu a tykvovité zeleniny se infekce většinou šíří od konců plodů, kam přechází u odumřelých květů. U rajčat a paprik jsou především infikovány stonky v místech sklizených plodů, ale mohou být napadány i plody a to hlavně přes stopku.
Význam: Choroba se vyskytuje přednostně v zanedbaných porostech nebo u mechanicky poškozených výpěstků.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Původcem šedé hniloby je typicky polyfágní houba tzn. že je schopna napadat prakticky všechny pěstované, plevelné i volně rostoucí rostliny, ze zeleniny především salát, rajčata, papriku, okurky, zelí, fazol a hrách.
Vývojový cyklus: Původce šedé hniloby je svou podstatou saprofyt, tzn., houba žijící na mrtvé rostlinné hmotě a živá pletiva napadá pouze příležitostně, většinou jako následek jejich mechanického narušení (okopávka, kroupy, vyštipování, poškození škůdci nebo houbami, mrazové poškození apod.). K napadení živých pletiv také často dochází přechodem houby z odumírajících květních nebo děložních lístků.
Ekologie: Původce hniloby přetrvává na napadených rostlinných částech nebo přežívá formou sklerocií. Za vegetace se šíří konidiemi. Hnilobu podporuje deštivé počasí, vysoká vzdušná vlhkost (nad 85%), husté porosty, přehnojení dusíkem, nedostatek draslíku a vápníku.
Ochrana
Nepřímá:
Vyrovnaná výživa, udržování nepřehoustlých a nezaplevelených porostů, dostatečné větrání, vhodně prováděná závlaha a omezení mechanického poškození rostlin. Skladovat pouze mechanicky nepoškozené produkty a to při nízkých teplotách.
Přímá: Moření osiva a v nutných případech u některých plodin (salát, rajčata) ošetření vhodnými fungicidy (iprodione).


Nákupní košík  

(prázdný)