Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Padání klíčících rostlin

Nejčastějším příznakem je vodnatění a postupné černání kořenového krčku mladých rostlin. Kořenový krček se v místě napadení zužuje, rostliny se sklánějí k zemi ("padají") a hynou. V některých případech rostliny hynou ještě před vzejitím. V porostech se padání klíčních rostlin většinou šíří ohniskovitě.


Padání klíčících rostlin

Příznaky: Nejčastějším příznakem je vodnatění a postupné černání kořenového krčku mladých rostlin. Kořenový krček se v místě napadení zužuje, rostliny se sklánějí k zemi ("padají") a hynou. V některých případech rostliny hynou ještě před vzejitím. V porostech se padání klíčních rostlin většinou šíří ohniskovitě. V jiných případech dochází k hnědnutí nebo černání a postupnému odumírání kořenů nebo celých klíčků.
Význam: Významná choroba především předpěstované sadby (nejčastěji do fáze 2 až 4 pravých listů). Plodiny s pomalým počátečním růstem jsou poškozovány mnohem více.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Choroba se vyskytuje u všech druhů předpěstované sadby zeleniny. Kromě toho však působí škody i na okrasných a ostatních pěstovaných rostlinách.
Vývojový cyklus: Původci padání většinou přežívají saprofyticky v půdě nebo na posklizňových zbytcích. V některých případech mohou být přenášeny též infikovanými semeny a sadbou. Protože se jedná o typickou komplexní chorobu, má každý původce i jiný vývojový cyklus.
Ekologie: Padání klíčních rostlin podporuje především nedostatek světla, nadbytek vody, utužená půda a vysoké teploty půdy i vzduchu.
Ochrana
Nepřímá:
Sadbu rostlin je třeba předpěstovávat v prostředí s dostatkem světla s nepříliš vysokou teplotou a jen s přiměřenou zálivkou. Pěstební substráty musí být porosty původců padání. Komposty musí být vyzrálé. Důležitá je též kvalitní příprava seťového lůžka, nepříliš hluboké setí, hodná hustota a nepřehnojování dusíkem.
Přímá: Tepelná nebo chemická desinfekce pěstebních substrátů. V případě tepelné desinfekce je třeba, aby celý objem propařovaného substrátu nebo zeminy byl zahřát minimálně po dobu 30 min na teplotu 90 až 100 °C. Taktéž veškeré používané nářadí, prostory a zařízení se doporučuje vhodným způsobem desinfikovat. Moření osiva fungicidními přípravky (na bázi captanu, iprodionu nebo thiramu). Ošetření výsevů preparáty na bázi hyperparazitických hub nebo kombinací benzimidazolů s propamocarbem.

 


Nákupní košík  

(prázdný)