Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Vyšší stopkovýtrusné houby

Listy napadených stromů, keřů nebo jejich částí jsou světlezelené, menší, zejména v létě mohou vadnout nebo od okraje zasychat a opadávat. Letorosty jsou kratší a slabší, stromy nebo větve postupně chřadnou, prosychají až hynou. Dřevokazné houby způsobují nejčastěji bílé až žlutavé nebo červenohnědé trouchnivění dřeva.


Příznaky: Listy napadených stromů, keřů nebo jejich částí jsou světlezelené, menší, zejména v létě mohou vadnout nebo od okraje zasychat a opadávat. Letorosty jsou kratší a slabší, stromy nebo větve postupně chřadnou, prosychají až hynou. Dřevokazné houby způsobují nejčastěji bílé až žlutavé nebo červenohnědé trouchnivění dřeva. Dřevo se vláknitě nebo kostkovitě rozpadá. Postižena může být běl, jádro nebo běl i jádro dřeva stromu. Napadené kmeny a větve mají menší pevnost, za větru nebo při větším zatížením se lámou. Na odumřelých částech za vhodných podmínek vyrůstají plodnice. Plodnice mají specifický tvar, velikost a zbarvení.
Význam: Dřevokazné houby napadají především oslabené, poškozené a starší stromy a keře. Postižené stromy, keře nebo jejich části postupně chřadnou, dávají nižší úrody a horší kvalitu plodů.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Dřevokazné houby jsou vesměs široce polyfágní. Druhy významné pro ovocné dřeviny a révu vinnou obvykle napadají i další listnaté, méně často i jehličnaté dřeviny. U ovocných dřevin se často setkáváme s výskytem pevníka chlupatého (Stereum hirsutum), P. fialového (S. purpureum), který mimo jiné způsobuje také stříbřitost listů, hrotnatky zápašné (Sarcodontia setosa), hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus), klanolístky obecné (Schizophyllum commune), choroše šupinatého (Polyporus squamosus), trsnatce sírového (Laetiporus sulphureus), outkovky pestré (Trametes versicolor), O. chlupaté (T. hirsuta), ohňovce ovocného (Phellinus pomaceus), bělochoroše jabloňového (Aurantioporus fissilis) a rezavce štětinatého (Inonotus hispidus).
Vývojový cyklus: Podhoubí přetrvává v napadených dřevních částech přetrvávají rovněž víceleté plodnice. Hlavním zdrojem šíření jsou bazidiospory, které se vytvářejí v plodnicích. Basidiospory jsou roznášeny především větrem a způsobují infekce. Další možnosti šíření představují mycelium (např. přenos při řezu) a u druhů které napadají kořeny (např. václavky) také rhizomorfy, které prorůstají půdou až do vzdálenosti několika metrů.
Ekologie: Napadají především oslabené a poškozené stromy a keře. K infekcím dochází téměř výhradně přes poranění.
Ochrana: Zajištění plné vitality stromů a keřů (volba a úprava stanoviště a optimální péče o výsadbu, vyrovnaná výživa minimalizace a ošetření poranění). Odstraňování napadených částí i celých stromů, které představují potenciální zdroj šíření dřevokazných hub.


Nákupní košík  

(prázdný)