Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


Proliferace jabloně

Typickým příznakem proliferace jsou zvětšené palisty, který mají charakter malého listu. Jsou rozděleny v řapík a čepel, čepel palistu je pravidelně a ostře zoubkovaná. Zvětšené palisty se nacházejí především v listových růžicích. Čepele listů jsou menší, často zakulacené a nepravidelně zoubkované.


 Příznaky: Typickým příznakem proliferace jsou zvětšené palisty, který mají charakter malého listu. Jsou rozděleny v řapík a čepel, čepel palistu je pravidelně a ostře zoubkovaná. Zvětšené palisty se nacházejí především v listových růžicích. Čepele listů jsou menší, často zakulacené a nepravidelně zoubkované. Dalším příznakem onemocnění je prorůstání oček na silnějších letorostech a vlcích především v období druhé mízy. Boční výhony těchto metel jsou slabé a svírají ostrý úhel s terminálem, který zůstává zachován. Proliferační metly jsou silně napadány padlím jabloňovým. Plody jsou malé s nápadně dlouhými stopkami, u barevných odrůd nevybarvené. Nemocné stromy jsou světleji zelené, obrůstají ze starého dřeva, na podzim dříve vybarvují a ukončují vegetaci. U citlivých vegetativních podnoží dochází k nápadnému zmnožení výhonů, které vyrůstají z hlavních kořenů, báze kmene nebo podnožové matky. Výhony jsou slabé a často od vrcholu zasychají a odumírají. Velmi časté je dlouhodobé parciální onemocnění stromů.
 Význam: Postižené stromy postupně přinášejí menší úrody. Ztráty na úrodě mohou být v rozsahu 10 - 78 %. Plody jsou malé nevybarvené a hůře prodejné. Mají méně aromatických látek, méně cukru i kyselin.
 Hostitelské rostliny: Jabloň domácí a další druhy rodu jabloň. Onemocnění bylo přeneseno také na hrušeň obecnou. Výrazné jsou rozdíly v náchylnosti odrůd. Velmi náchylné jsou Boskoopské, Golden Delicious, Jonathan, Starkrimson Delicious, a z vegetativních podnoží M IV
 Ekologie: Onemocnění se přenáší při vegetativním množení (očko, roub, vegetativní podnož) a je přenášeno křísi. Jako vektor proliferace byla prokázána penodějka Philaenus spumarius a další druhy křísů. Infikovány mohou být nymfy i dospělci. Infikovaní jedinci jsou infekční po celý život. Inkubační doba až 2 roky. Šíření ve výsadbách je velmi pomalé.
 Ochrana
 
Základním ochranným opatřením je zajištění produkce zdravého výsadbového materiálu, likvidace výskytů a v případě potřeby racionální ochrana proti vektorům.


Nákupní košík  

(prázdný)