Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


Padlí jabloňové

Významnou součástí ochrany je komplex preventivních pěstebních opatření, jejichž cílem je optimalizovat růst a tak snížit vnímavost k infekci (vhodné stanoviště, soulad stanoviště, podnože a odrůdy, vyrovnaná výživa, zejména nepřehnojit dusíkem) a redukovat vhodnost podmínek pro šíření (vzdušné lokality, výsadby a koruny stromů). Na rizikových lokalitách omezit pěstování velmi náchylných odrůd.


Příznaky: Bělavé moučnaté povlaky na letorostech. listech květech a mladých plodech. Povlaky jsou tvořeny podhoubím, na němž se na konidioforech diferencují konidie. V důsledku poškození a odumírání povrchových buněk se postižené části zbarvují šedozeleně, dochází k redukci růstu a k deformacím až zasychání letorostů i listů. Napadené květy jsou morfologicky pozměněny, korunní i kališní lístky jsou ztloustlé, korunní listy zelenavé, tyčinky srůstají, pyl neklíčí, květy zasychají a opadávají. Na napadených plodech se projevuje nápadná síťovitá rzivost, která je patrná až do sklizně. Při sekundární infekci vyvinutých listů vznikají světle zelené neohraničené skvrny, obvykle jen s nenápadným porostem podhoubí. dochází k mírným deformacím listů.
 Význam: U náchylných odrůd způsobuje padlí významné škody. Onemocnění se projevuje škodlivě zejména při dlouhodobém zanedbávání ochrany, kdy dochází k silnému napadení letorostů i listů a jejich zasychání. Chronicky postižené stromy mají malé listy, krátké a slabší přírůstky, menší plody a postupně chřadnou.
 Hostitelské rostliny: Jabloň domácí, další druhy rodu jabloň, hrušeň obecná a další druhy rodu hrušeň. U jabloně jsou výrazné rozdíly v náchylnosti odrůd. Náchylné jsou např. odrůdy Idared, Jonathan a Průsvitné letní.
 Vývojový cyklus: Přezimuje podhoubí v pupenech. K infekci dochází již od konce června a především v červenci. Na jaře prorůstá mladé rostlinné části bělavé podhoubí, na němž se na konidioforech vytvářejí konidie, které jsou zdrojem sekundárních infekcí. K sekundárnímu šíření dochází již 1 - 2 týdny před květem. Onemocnění se škodlivě šíří zejména ve fázi počátečního intenzivního růstu stromů (do července). Šíření v dalším období již nemá hospodářský význam. V závěru léta, zejména za teplého počasí, se v porostech podhoubí vytvářejí tmavá, kulatá, 0,1 mm velká kleistotecia s jedním vřeckem a askosporami. Pro přezimování a další šíření parazita nemají podstatný význam.
 Ekologie: Padlí jabloňové se šíří zejména za teplého počasí a vyšší nebo střídavé vlhkosti vzduchu. Pro šíření jsou vhodné teploty v rozmezí 10 - 32°C (optimum 22 - 24°C). Šíření padlí podporují dešťové přeháňky, rosy a mlhy, které zajišťují potřebnou vyšší vlhkost vzduchu.
 Ochrana
 Nepřímá:
Významnou součástí ochrany je komplex preventivních pěstebních opatření, jejichž cílem je optimalizovat růst a tak snížit vnímavost k infekci (vhodné stanoviště, soulad stanoviště, podnože a odrůdy, vyrovnaná výživa, zejména nepřehnojit dusíkem) a redukovat vhodnost podmínek pro šíření (vzdušné lokality, výsadby a koruny stromů). Na rizikových lokalitách omezit pěstování velmi náchylných odrůd. Významné je včasné, příp. opakované odstraňování primárně napadených rostlinných částí. Odstranění by mělo být provedeno v období těsně před počátkem sekundárního šíření (cca 1 - 2 týdny před květem) a dále dle potřeby.
 Přímá: Chemická ochrana je nezbytná především u náchylných odrůd na lokalitách pravidelného výskytu. Poprvé se ošetřuje v období těsně před, či na počátku sekundárního šíření choroby (1 - 2 týdny před květem) a dále dle potřeby až do července. Interval mezi postřiky by měl zohlednit infekční tlak a možnosti použitého fungicidu (7 - 14 dnů). Převážná část fungicidů používaných proti strupovitosti jabloně je účinná také na padlí jabloňové.


Nákupní košík  

(prázdný)