Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Rez hrušňová

Rez napadá především čepele listů. Mohou však být napadeny i řapíky listů a výjimečně i letorosty a plody. Na vrchní straně čepelí listů se objevují počátkem léta oranžové, oválné, postupně se zvětšující skvrny.


Příznaky: Rez napadá především čepele listů. Mohou však být napadeny i řapíky listů a výjimečně i letorosty a plody. Na vrchní straně čepelí listů se objevují počátkem léta oranžové, oválné, postupně se zvětšující skvrny. Skvrny mají později výrazné červené lemování. Na horní straně skvrn pozorujeme drobné tmavé útvary nebo tečky - spermogonie. Na rubu skvrn se vytvářejí pohárkovité, k vrcholu zůžené aecidie. Oranžové skvrny později pohárkovité aecidie vznikají i na napadených letorostech a plodech. Plody se v důsledku nestejného růstu deformují.
 Význam: Velmi významné onemocnění hrušně i hostitelských druhů jalovců. Škodlivý výskyt je vázán a lokality s výskytem obou hostitelů. Při silném napadení listů je významně redukovaná listová plocha (až 80%) a snížená asimilace, s následným nepříznivým ovlivněním množství a jakosti sklizně, přírůstků a vyzrávání dřevních částí.
 Hostitelské rostliny: Dvojbytná rez, jejímiž hostiteli jsou hrušeň obecná a další druhy rodu hrušeň a jalovce, především jalovec čínský a jalovec klášterský. Významné rozdíly jsou v náchylnosti odrůd hrušně.
 Vývojový cyklus: Přezimuje perenující podhoubí ve dřevě větví jalovců. Postižené části větví jsou časně na jaře mírně zduřelé a rozpraskané. V období kvetení a krátce po odkvětu hrušně (konec dubna, počátek května) se vytvářejí na postižených částech jalovců nápadné, až několik cm vysoké, hnědé až rzivé sloupce zimních výtrusů - teleutospor. sloupce jsou za vlhka rosolovité a za sucha rzivé a prašivé. Teleutospory klíčí a bazidiospory infikují listy, výjimečně i letorosty a plody hrušně. Na listech vznikají oranžové, později červeně lemované skvrny. Na horní straně skvrn se vytvářejí tmavá spermogonia, v nichž se diferencují spermacie významné pro vývoj patogena a na spodní straně listů pohárkovité aecidie, v nichž se vytvářejí aecidiospory, které v závěru léta a na podzim infikují jalovce.
 Ekologie: Onemocnění je vázáno na přítomnost obou hostitelů na lokalitě. Čím blíže sou oba hostitelé, tím větší je riziko napadení. Škodlivému napadení zabrání již izolační vzdálenost 100 - 150 m. K infekcím listů hrušně dochází zejména za deštivého a teplého počasí.
 Ochrana
 Nepřímá:
Základem ochrany je dostatečná izolace mezi oběma hostiteli (minimálně 100 - 150 m). Současně se doporučuje odstraňovat napadené větve jalovců.
 Přímá: Výskyty rzi tlumí převážná část přípravků doporučených proti strupovitosti hrušně. V ohrožených výsadbách by měly být v kritickém období (kvetení a krátce po odkvětu) použity k ochraně strupovitosti přípravky s dobrou nebo částečnou účiností na rzi.


Nákupní košík  

(prázdný)