Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


ŠKŮDCI - Obaleč jablečný

Plod bývá napaden pouze jednou housenkou. Vstupní otvor do plodu je vyplněn suchým trusem housenky. Malé plody napadené housenkami první, jarní generace obaleče opadávají. Plody napadené druhou generací v létě dozrávají. Chodba způsobená žírem housenky směřuje k jádřinci.


Příznaky: Plod bývá napaden pouze jednou housenkou. Vstupní otvor do plodu je vyplněn suchým trusem housenky. Malé plody napadené housenkami první, jarní generace obaleče opadávají. Plody napadené druhou generací v létě dozrávají. Chodba způsobená žírem housenky směřuje k jádřinci. Někdy bývají poškozena i semena. Jablka a hrušky napadené obalečem jablečným bývají druhotně velmi často napadány monilií.
 Význam: Obaleč jablečný je jedním z nejvýznamnějších škůdců jabloní. Škodlivost u hrušní je menší. Škodlivost výrazně zvyšuje druhotné napadení moniliozou, která se dále šíří při uskladnění plodů.
 Hostitelské rostliny: Jabloň, hrušeň, ořešák, meruňka.
 Vývojový cyklus: Housenka přezimuje v zámotku v prasklinách borky na kmeni. V intenzivních výsadbách také v půdě a pod trsy trávy. Na jaře se housenky kuklí. Motýli se líhnou v květnu. V teplejších oblastech má obaleč jablečný 2 generace, v chladnějších, podhorských oblastech jen jednu generaci. Po oplození kladou samice vajíčka jednotlivě na mladé plody, nebo listy v jejich okolí. Ke kladení vajíček dochází za večerů o teplotě 16°C a vyšší. Jedna samice klade zhruba 80 - 120 vajíček. Po 8 - 15 dnech (při extrémně nízkých teplotách až 20 dnech) se líhnou housenky, které se po krátkém povrchovém žíru zavrtávají do plodů. Během asi 4 týdnů prochází housenky v průběhu vývoje pěti instary. Poté opouští plod. Část housenek se spouští po vlákně k zemi a poté vyhledává vhodná místa ke kuklení nebo k přezimování pod šupinami a v prasklinách borky. Část housenek slézá na kmen přímo bez spuštění se na zem.
 Ekologie: Reprodukční potenciál obaleče významně omezuje mnoho užitečných organismů. V jižní Anglii byla zajištěna následující redukce populace obaleče. Asi 40% vajíček zlikvidovali škvoři a dravé ploštice čeledi Miridae a Anthocoridae, které taky zlikvidovali asi 10% housenek 1. instaru mezi vylíhnutím z vajíčka a jejich zavrtáním do plodu. Zhruba 40% zbylých housenek bylo napadeno střevlíky a drabčíky během vyhledávání místa k zakuklení. významnou roli hrály v zimě sýkorky, které zničily asi 90% zimujících housenek. Sýkorky častěji likvidují větší housenky dávající vznik samicím, protože tyto housenky jsou ptáky snadněji vyhledávány, Po zakuklení bylo ještě 15% kukel parazitováno lumkem Pimpla turionellae. Celkem přižila z průměrné snůšky 120 vajíček jedné samice jen 1 samice a 1,8 samce. Po redukci tlaku predátorů a parazitoidů ošetřením organofosfátem se podíl přeživších jedinců obaleče zvýšil šestinásobně.
 Ochrana
 Nepřímá:
Prostorová izolace (alespoň 100 m) sadů od líhnišť motýlů, tj. od domácích zahrad, skladů ovoce, skládek beden apod. Podpora predátorů a parazitoidů ozeleněním meziřadí sadů a vyřazením vysoce toxických pesticidů. Podpora výskytu sýkor v zimě vyvěšováním zimních nocovišť. Na zahrádkách je efektivní i vychytávání housenek lapacími pásy a jejich následná likvidace.
 Přímá: Při nálezu 2 a více vajíček na 100 náhodně zvolených plodech a přiléhajících listech se doporučuje ošetření insekticidem. Přednostně lze využít přípravky na bázi Bacillus thuringiensis kurstaki, které při účinnosti asi 80 - 85% nehubí užitečný hmyz. Regulátory růstu a vývoje hmyzu se aplikují v době kladení vajíček, BT preparáty a ekotoxikologicky vhodnější organofosfáty ve fázi "červeného prstence" až "černé hlavičky", tedy těsně před líhnutím housenek z vajíček. Při intenzivním letu obaleče po delší časové období je nezbytné ošetření BT preparáty případně organofosfáty po 10 dnech opakovat. V posledních letech jsou v řadě zemí Evropy povoleny, v ČR zkoušeny preparáty na bázi viru granulózy obaleče jablečného.


Nákupní košík  

(prázdný)