Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Plodomorka hrušková

Napadení vyvíjející se plody jsou zpočátku větší, později jsou zakulacené nebo různě deformované. Vnitřek je dutý, černý, hruštičky se krabatí, hnijí. Většina napadených plodů opadává, některé se zahojí, jsou však znetvořené a mají ztlustlou stopku.


Příznaky: Napadení vyvíjející se plody jsou zpočátku větší, později jsou zakulacené nebo různě deformované. Vnitřek je dutý, černý, hruštičky se krabatí, hnijí. Většina napadených plodů opadává, některé se zahojí, jsou však znetvořené a mají ztlustlou stopku. Larva je nažloutlá, 3 - 4 mm dlouhá. Dospělec je 3 - 4 mm dlouhý, šedočerný, komárovitého vzhledu, samička s dlouhým kladélkem.
 Význam: Rozšířený škůdce hrušní, může vážně poškodit úrodu ztrátou plodů, zvláště u jednotlivých stromů v zahradách. Prudce rostoucí napadené plody navíc omezují přísun živin pro ostatní plody v růžici.
 Hostitelské rostliny: Hrušeň
 Vývojový cyklus: Přezimuje kukla. Líhnutí dospělců probíhá před květem. Samička klade asi 10 - 20 vajíček do ještě nerozvitých květů. Někdy naklade do jednoho poupěte více samiček. Larvy se líhnou po 4 - 6 dnech, vyžírají vyvíjející se plůdky. Dospívají asi za šest týdnů. Potom opouštějí plody a seskakují na zem. V půdě, v hloubce 5 - 10 cm se předou zámotky.
 Ekologie: Při déle trvajícím suchém a teplém počasí v době dospívání larev hruštičky zasychají a larvy hynou. Pro zapřádání je vhodné vlhko, k seskokům dochází obvykle po silnějších deštích. Jarní mrazy spálí květy i s larvami, v následujících letech proto neočekáváme silný výskyt. Odrůdy jsou různě citlivé.
 Ochrana
 Nepřímá:
Setřásání a likvidace napadených plodů.
 Přímá: Při silném napadení lze provést ošetření na konci fáze zeleného poupěte a v příštím roce zopakovat. Každoroční ošetření není nutné.


Nákupní košík  

(prázdný)