Aktuálně

Kotvičník - nať

právě v prodeji

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Mšice jabloňová

Na letorostech jsou a letorostech leskle černá vajíčka. Bezkřídlí jedinci jsou zářivě zelení až žlutozelení s černými sifunkuli. Okřídlení jedinci jsou tmavozelení. Napadení listy a vrcholky letorostů jsou zdeformované, avšak zůstávají zelené.


Příznaky: Na letorostech jsou a letorostech leskle černá vajíčka. Bezkřídlí jedinci jsou zářivě zelení až žlutozelení s černými sifunkuli. Okřídlení jedinci jsou tmavozelení. Napadení listy a vrcholky letorostů jsou zdeformované, avšak zůstávají zelené.
 Význam: Jeden z hospodářsky významných druhů mšic škodících na jabloni.
 Hostitelské rostliny: Jabloň, Hrušeň, mišpule, hloh, jeřáb aj.
 Vývojový cyklus: Přezimují vajíčka. V dubnu se na mladých listech a vrcholcích letorostů objevují vylíhlé nymfy, z nichž se během asi 14 dnů vyvíjejí bezkřídlé živorodé zakladatelky. Během jedné sezony má druh až 13 generací. Již od druhé generace se v kolonii objevují jednotlivé okřídlené živorodé samice, přeletující na jiné stromy. Nemigrují mezi zimními a letními hostiteli.
 Ekologie: Mšice na jabloních jsou napadány řadou přirozených nepřátel (slunéčka, střevlíci, dravé ploštice, zlatoočky, larvy pestřenek a bejlomorem rodu Aphidoletes, pavouci a další).
 Ochrana
 Nepřímá:
Větve po řezu odstranit ze sadu. Podpora přirozených nepřátel, především vyloučením používání širokospektrálních insekticidů. Znemožnění přístupu mravenců do korun stromů vrstvou lepu kolem kmene, nebo instalací lepového pásu.
 Přímá: Předjarní ošetření olejovými přípravky se provede, pokud na dvaceti 0,2 m dlouhých 2 - 3 letých větvičkách zjistíme 25 vajíček na 1 m délky. Ve fázi zeleného a růžového poupěte se ošetřuje při výskytu 10 mšic na sto květních růžic, v období po odkvětu při zjištění 10 kolonií na sto letorostů. Používáme selektivní přípravky šetřící užitečné organismy (např. na bázi triazamátu a pirimicarbu).


Nákupní košík  

(prázdný)