Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Hálčivec jabloňový

Okraje jabloňových listů se stáčejí směrem vzhůru. Při silném napadení dochází k mírnému zbarvení listů do hněda. U některých odrůd, např. Golden Delicious, dochází při silnějším napadení ke rzivosti slupky.


Příznaky: Okraje jabloňových listů se stáčejí směrem vzhůru. Při silném napadení dochází k mírnému zbarvení listů do hněda. U některých odrůd, např. Golden Delicious, dochází při silnějším napadení ke rzivosti slupky. Při silnějším zvětšení pod lupou nebo mikroskopem jsou především na rubu listu zřetelní podlouhlí, kapkovití roztoči délky 0,16 - 0,18 mm.
 Význam: Ke škodlivým výskytům druhů A. schlechtendali dochází pouze v důsledku vyhubení dravých roztočů neselektivními insekticidy. Za těchto situací dosahuje populačních hustot několika set až tisíc jedinců na jednom listu.
 Hostitelské rostliny: Jabloň, vzácněji i hrušeň.
 Vývojový cyklus: Deutogynní forma samic přezimuje v prasklinách borky, v úkrytech poblíž pupenů, pod štítky štítenek a puklic apod. Na jaře deutogynní samice přelézají na rašící pupeny, kde kladou vajíčka. Z nich se líhnou larvy, které se dále vyvíjí v pohlavní generaci protogynních samic a samců. Druh má několik vzájemně se překrývající generací. Maximálních populačních hustot dosahuje v srpnu. Již od června se začínají objevovat první deutogynní samice, které vyhledávají úkryty k přezimování.
 Ekologie: A. schlechtendali je účinné kontrolován především dravými roztoči čeledi Phytoseiidae. Na regulaci jeho populační hustoty se významně podílí i dravé ploštice, především rod Orius, dravé třásněnky čeledi Aeolothipidae a další predátoři.
 Ochrana
 Nepřímá:
Ochrana a podpora přirozených antagonistů.
 Přímá: Introdukce dravého roztoče Typhlodromus pyri, případně při výskytu více než 300 roztočů v průměru na list (hodnotí se průměrný vzorek 50 listů) ošetření selektivním akaricidem.


Nákupní košík  

(prázdný)