Aktuálně

Kotvičník - nať

právě v prodeji

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Květopas jahodníkový

Květní poupata jahodníku v důsledku nahlodání stopky vadnou a po několika dnech opadávají. Uvnitř napadených poupat se vyvíjí vždy jedna rohlíčkovitá, špinavě bílá larva. Stejným způsobem napadá květopas jahodníkový i maliník a ostružiník. Brouci při úživném žíru vyžírají drobné dírkovité požerky i do okvětních lístků květů, případně do rašících listů.


Příznaky: Květní poupata jahodníku v důsledku nahlodání stopky vadnou a po několika dnech opadávají. Uvnitř napadených poupat se vyvíjí vždy jedna rohlíčkovitá, špinavě bílá larva. Stejným způsobem napadá květopas jahodníkový i maliník a ostružiník. Brouci při úživném žíru vyžírají drobné dírkovité požerky i do okvětních lístků květů, případně do rašících listů. Tento žír však není škodlivý.
Význam: Květopas jahodníkový bývá lokálně nejvýznamnějším škůdcem jahodníku. Při silném napadení bývá zničeno i 50 až 80% květních poupat. Přednostně bývají napadána nejdříve rašící poupata, z nichž vyrůstají největší plody.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Jahodník, maliník, ostružiník a některé další druhy růžokvětých rostlin.
Vývojový cyklus: Brouci se líhnou v červnu a červenci a po krátkém období úživného žíru vyhledávají úkryty k přezimování. Přezimují ve spadaném listí. Tyto úkryty opouštějí v druhé polovině dubna a počátkem května, kdy naletují na živné rostliny. Po spáření samičky po jednom vajíčku do květních poupat, kterým pak poškodí květní stopku. Larvy se líhnou přibližně za 6 dnů, svůj vývoj dokončují během 2 - 3 týdnů. V květním poupěti opadlém na zem se i kuklí. Brouci se líhnou asi během 14 dnů. Druh má jen jednu generaci v roce.
Ochrana
Nepřímá:
Nepěstovat maliník a ostružiník v blízkosti ploch jahodníku, protože brouci migrují z časněji kvetoucího jahodníku a silně poškozují i později kvetoucí maliník a ostružiník.
Přímá: Poškození až 20% poupat jsou rostliny jahodníku schopny vykompenzovat. Při intenzivnějším napadení je možno použít organofosfáty, např. na bázi phosalonu. Ve zkouškách je rovněž biopreparát na bázi B. thuringiensis tenebrionis.


Nákupní košík  

(prázdný)