Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Fenykl obecný, kořeninový


Pochutinová zeleninana přípravu salátů. Rostliny sklízíme dle dobypostupného výnosu. Spon 15 x 30 cm

Více detailů

15 Kč

25

2 g


Základní informace

Fenykl je jednou z nejdéle pěstovaných bylin. Každá část rostliny od semene až po kořen je jedlá. Takzvaný „florentský“ fenykl poskytuje jedlé hlízovité útvary podobné čekankovým pukům, používané za syrova do salátů, případně vařené jako kořenová zelenina.

Bylina pochází ze Středomoří, pěstuje se po celé Evropě, v Asii, v části Afriky a jižní Ameriky. Byl také vypěstován tzv. „moravský“ fenykl.

Fenykl býval zvláště ceněn Římany. Římští válečníci užívali fenykl k udržení dobrého zdraví, zatímco Římanky jej jedly jako prevenci proti obezitě. Je jednou z devíti bylin, které Anglosasové uctívali jako posvátné pro jejich moc bojovat se zlem. Pro pověst, které se účinky fenyklu těšily, prohlásil Karel Veliký v roce 812, že fenykl je základem zahrady každého panovníka.

Charakteristika

Fenykl je vytrvalá bylina, dosahující výšky až 200 cm, s přímou, oblou, sivě zelenou lodyhou. Listy jsou jemně niťovitě peřenosečné, k podzimu tmavnoucí. Fenykl kvete uprostřed léta plochými aromatickými okolíky. Semena fenyklu jsou zelenohnědé nažky, vykazující charakteristické aroma. Jak již bylo řečeno, fenykl se využívá celý, avšak pro léčebné účely pouze semena.

Využití byliny

Účinnou složkou je silice dosahující koncentrace až 6 %. Její hlavní součástí je trans – anetol (50-80 %), fenchon (asi 20 %), α-pinen, limonen, fenikulin, etc.

Semena tvoří základ čaje pro lepší zažívání a proti zácpě. Žvýkání semen se uplatňuje při pocitech hladu a pro zlepšení zažívání. Mimo to je rostlina součástí přípravků proti kašli (antitusika, expektorancia), karminativních vod, projímadel.

Zevní užití poskytuje mírný protizánětlivý účinek, v pleťových vodách účinek hloubkově čistící. Silice je také složkou očních vod při zrakové únavě a poruchám vidění. Pozor: nelze užívat velké dávky

Výzkum

Nedávné výzkumy ukázaly, že fenykl může snižovat toxické působení alkoholu na lidský organizmus.

Nákupní košík  

(prázdný)