Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Kozlík lékařský


Valeriana officinalis.
Užití: tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkosti a duševní napětí. Ve vyšších dávkách působí jako hypnotikum. Velmi dobře ovlivňuje srdeční neurózu. Má se za to, že kozlík nejenže nervy uklidňuje, ale že je i posiluje.

Více detailů

25 Kč

60


Lidové názvy: Baldrián, paldran, odolen
Sbíraná droga: Kořen – Radix valerianae

Čeleď: Kozlíkovité – Valerianaceae

Původ a výskyt:
Statná vytrvalá bylina rostoucí téměř po celé Evropě a Severní Americe, kam byla zavlečena. U nás se vyskytuje na mokrých loukách, v pobřežních křovinách a na zarostlých skalách. Pro farmaceutické účely se kozlík dnes převážně pěstuje, a to ve dvou odrůdách – širokolistý a úzkolistý.

Čas a způsob sběru:
Kořeny se sbírají v září a říjnu. Zbaví se zbytků lodyh, důkladně operou a řezem od kořenového krčku dolů se rozdělí na dvě-čtyři části. Suší se umělým teplem do 45 °C. Lze ho sušit též tak, že rozříznutý kořen zavěsíme na vzdušném místě.
Kořeny mají být nejméně 3 mm silné. Příměs slabých kořínků drogu znehodnocuje. Sesychá v poměru 4:1. Droga se skladuje v jutových pytlích, v lepenkových krabicích nebo v plechových obalech. Pozor! Snadno plesniví a bývá napadána skladištními škůdci. Pach kořene vábí kočky.

Nejdůležitější obsahové látky:
Droga obsahuje vedle účinných valepotriátů 0,5–1,7 % silece, alkoholy, bornylester kyseliny izovalerové, mravenčí, octové a máselné. V malém množství obsahuje také alkaloid chatinin a valerin, sliz, cukr, pryskyřice, třísloviny a další látky.

Praktické využití:
Působí jako sedativum, mírné hypnotikum a antispasmodikum. Tiší nervovou předrážděnost, nervově podmíněné křeče a posiluje nervy.
Používá se buď samostatně nebo v kombinaci s jinými drogami. Například při srdečních neurózách se kombinuje se srdečníkem, při nervové podrážděnosti s meduňkou, při nervově podmíněné nespavosti s chmelem. Nejlepší léčebné účinky má kozlíková tinktura. Pokud pijeme čaj, pak jedině studený (macerát), protože má lepší účinky. Varem se některé účinné látky ničí.

Nákupní košík  

(prázdný)