Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Škůdci - Nosatec lískový

Olivově hnědí brouci s nepravidelně světle skvrnitými krovkami, nosatec je dlouhý, silně prohnutý, tykadla zalomená, světlá. délka 6 - 9 mm, tělo se od středu dozadu zřetelně zužuje. V květnu a červnu vykusují hluboké otvory do mladých oříšků a vyžírají vnitřní pletiva. Do listů vykusují drobné dírky.


Příznaky: Olivově hnědí brouci s nepravidelně světle skvrnitými krovkami, nosatec je dlouhý, silně prohnutý, tykadla zalomená, světlá. délka 6 - 9 mm, tělo se od středu dozadu zřetelně zužuje. V květnu a červnu vykusují hluboké otvory do mladých oříšků a vyžírají vnitřní pletiva. Do listů vykusují drobné dírky. Bílá rohlíčkovitá larva s hnědou hlavou vyžírá vnitřek ořechu. Ten se vyvíjí a zraje normálně, je však plný drtě a trusu. Často odpadává, někdy zůstává trčet v obalových listech. Pak je nápadný kruhovým otvorem na boční stěně o průměrů 2 mm.
Význam: Nosatec lískový je nejvážnějším škůdcem lísky. Dospělci poškozují mladé plody, larvy vyžírají ořechy. Poškozené ořechy jsou často druhotně napadány houbami.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Larvy se vyvíjí také v žaludech dubů.
Vývojový cyklus: Brouci se líhnou v květnu. Jsou aktivní za slunečných dnů. Brouci při vyrušení padají k zemi. dobře létají. Po krátkém úživném žíru se páří a v červnu kladou samičky vajíčka do mladých oříšků, kde se vyvíjí larvy. Dorostlé larvy padají k zemi, zavrtávají se do půdy a v hloubce 10 a více cm přezimují v hliněných komůrkách. Kuklí se na jaře.
Ekologie: Onemocnění se šíří především za teplejšího (optimum 18 - 22°C) a deštivého počasí. Askospory se uvolňují z plodnic po zvlhčení. Ke klíčení askospor i konidií a k infekci může dojít jen při ovlhčení rostlinných částí.
Ochrana
Nepřímá:
Zimní prokypření půdy okolo keřů zničí značnou část larev. Některé novější odrůdy lísky jsou vůči tomuto nosatci odolnější.
Přímá: Postřik ekotoxigologicky tolerovanějšími organofosfáty (např. na bázi phosalonu aj.) na jaře v době výskytu brouků.


Nákupní košík  

(prázdný)