Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


Rakovinné odumírání větví peckovin

Na větvích a kmenech tmavě zbarvená místa, která se mírně propadají a postupně nekrotizují. Nekrózy jsou nejčastěji v místě větvení nebo v okolí čípků, odumřelých větévek nebo poranění po řezu. Na jednoletém dřevě jsou obvykle lokalizovány pod očky.


Příznaky: Na větvích a kmenech tmavě zbarvená místa, která se mírně propadají a postupně nekrotizují. Nekrózy jsou nejčastěji v místě větvení nebo v okolí čípků, odumřelých větévek nebo poranění po řezu. Na jednoletém dřevě jsou obvykle lokalizovány pod očky. Nekrotické skvrny se zvětšují a zasahují vodivá pletiva. Částí nad postiženými místy vadnou a postupně usychají nebo při chronickém projevu mají menší, často žlutozelené listy a kratší přírůstky. Na postižených místech se obvykle projevuje silný klejotok.
 Význam: Velmi škodlivé onemocnění, které je nejčastěji příčinou parciálního i totálního odumírání stromů peckovin. Zejména časté je poškození u broskvoně a meruňky, které jsou v našich podmínkách velmi často oslabeny průběhem počasí a následně napadeny dispozičními škodlivými organismy.
 Hostitelské rostliny: Onemocnění postihuje všechny druhy pěstovaných peckovin včetně podnoží. Nejčastěji jsou napadány broskvoň, meruňka a třešeň. U jednotlivých druhů jsou významné rozdíly v odrůdové náchylnosti.
 Vývojový cyklus: Původci onemocnění přezimují na napadených rostlinných částech, kde se především na jaře a na podzim vytváří bakteriální exudát nebo plodničky hub (pyknidy s konidiemi nebo peritecia s vřecky a askosporami).
 Ekologie: K infekci dochází především na podzim při opadu listů na jaře v době před a při rašení. Vstupní branou infekce jsou poranění, odumřelé rostlinné části a inzerce po opadu listů. Šíření podporuje deštivé počasí. Na teplotu nemají původci vyhraněné požadavky, k infekcím dochází u za relativně nízkých teplot.
 Ochrana
 Nepřímá:
Základem jsou preventivní opatření. Významná jsou všechna opatření, která zajišťují plnou vitalitu stromů a redukují vhodnost podmínek pro šíření. Jsou to volba vhodného stanoviště (vyloučení vlhkých a uzavřených lokalit, vlhkých a studených půd a mrazových poloh), vyrovnaná výživa, vhodná doba řezu (řez provádět až po vyrašení a kdykoliv za vegetace až do poloviny srpna), ošetření ran po řezu a jiném poranění a odstraňování odumřelých větví a stromů.
 Přímá: Ošetření měďnatými fungicidy na podzim při opadu listů, případně na jaře před nebo při rašení.


Nákupní košík  

(prázdný)