Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


Hnědnutí listů meruňky

Na čepelích listů neohraničené žlutozelené skvrny. Skvrny se zvětšují, na rubu listů dochází k hnědnutí žilek. Další vývoj příznaků je závislý na průběhu počasí. Za deštivého a teplejšího počasí se skvrny dále zvětšují, od středu hnědnou a listy často ještě před sklizní opadávají.


Příznaky: Na čepelích listů neohraničené žlutozelené skvrny. Skvrny se zvětšují, na rubu listů dochází k hnědnutí žilek. Další vývoj příznaků je závislý na průběhu počasí. Za deštivého a teplejšího počasí se skvrny dále zvětšují, od středu hnědnou a listy často ještě před sklizní opadávají. Za suššího počasí projev onemocnění stagnuje a k hnědnutí, svinování a opadu listů dochází až při změně počasí v závěru vegetace.
 Význam: Při časném opadu listů jsou nepříznivě ovlivněny kvalita a množství sklizně, diferenciace květů, přírůstky u vyzrátí dřeva. Oslabené stromy mohou být poškozeny při přezimování.
 Hostitelské rostliny: Jde o specializovanou formu patogena, která napadá pouze meruňku obecnou.
 Vývojový cyklus: Houba přezimuje na napadených opadlých listech, kde se vyvíjejí a na jaře vyzrávají plodnice peritecia a v nich vřecka s askosporami. První askospory jsou obvykle zralé v období 2 - 3 týdny po odkvětu. Postupně dozrávají a uvolňují se v závislosti na dešťových srážkách po dobu 3 - 5 týdnů. Askospory jsou jediným zdrojem šíření onemocnění. V nekrotickém pletivu hnědých skvrn se sice vyvíjejí plodničky pyknidy a v nich konidie, ty však neklíčí a k sekundárním infekcím nedochází.
 Ekologie: K infekcím dochází za vlhkého deštivého a teplejšího počasí. Optimální teploty jsou v rozmezí 22 - 24°C. Askospory se uvolňují z plodnic po zvlhčení a k vyklíčení a infekci je zapotřebí ovlhčení listů. Kritické pro infekci je deštivé počasí v květnu, příp. počátkem června. Pro další projev onemocnění je rozhodující počasí v červenci. Pokud je deštivé počasí, dojde k časnému opadu listů. Za suchého počasí projev příznaků stagnuje a k opadu listů dochází až v závěru vegetace.
 Ochrana
 Nepřímá:
Zajištění plné vitality stromů a omezení vhodnosti podmínek pro šíření onemocnění (vzdušnost lokality, výsadby a koruny stromů). Významným opatřením je likvidace napadených opadlých listů (včetně jejich mělkého zapravení do půdy), které jsou jediným zdrojem šíření choroby.
 Přímá: Ošetřování se zahajuje v období zralosti askospor (2 - 3 týdny po odkvětu). Za suchého počasí neošetřujeme a ošetříme až v případě předpokládané změny počasí.


Nákupní košík  

(prázdný)