Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


Drvopleň hrušňový

V kmeni či větví napadeného stromu je otvor, jimiž housenka vyhazuje ven trus a kousky dřeva. Housenky žijí pod  kůrou na rozhraní lýka a dřeva, případně uvnitř dřeva. Housenka je zpočátku růžová, později žlutobílá s černými bradavkami, hlavou a hřbetním štítkem.


Příznaky: V kmeni či větví napadeného stromu je otvor, jimiž housenka vyhazuje ven trus a kousky dřeva. Housenky žijí pod  kůrou na rozhraní lýka a dřeva, případně uvnitř dřeva. Housenka je zpočátku růžová, později žlutobílá s černými bradavkami, hlavou a hřbetním štítkem. Motýl má typické, nezaměnitelné zbarvení. Na bílé základní barvě jsou na křídlech i na těle jasně kovově modré skvrny.
Význam: V jižní Evropě je drvopleň hrušňový vážným škůdcem hrušní, jabloní a olivovníků. U nás je škodlivost tohoto druhu zatím malá. Nejčastěji jsou napadány mladé stromy do stáří asi 15 let.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Z ovocných dřevin napadá hrušně, jabloně a ořešák vlašský. Vzácně žije rovněž v révě vinné. Z ostatních dřevin nejčastěji hostitelskou dřevinou jasan ztepilý.
Vývojový cyklus: Motýli se vyskytují od června do srpna. Samice kladou vajíčka do ran v kůře stromů, příp. na větve stromů. Housenka se vžírá pupenem nebo kůrou mladých letorostů dovnitř větvičky. Později napadá i dřevnaté části stromů. Vývoj housenky trvá 2 - 3 roky. Kuklí se uvnitř ve vyhlodané chodbě.
Ekologie: Motýly loví netopýři a sovy. Housenky a kukly jsou  napadány blanokřídlými parazitoidy z čeledi lumkovitých aj.
Ochrana
Nepřímá:
Podpora biodiverzity v sadech zvyšuje tlak přirozených nepřátel na populaci drvopleně hrušňového.
Přímá: V jižní Evropě se proti housenkám používají entomopatogenní hlístice. Problém je jejich efektivní aplikace do požerků housenek uvnitř stromů.


Nákupní košík  

(prázdný)