Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


Bekyně velkohlavá

Během zimy jsou na kmenech stromů kupky vajíček (tzv. zrcátka) pokryté rezavými chloupky. Housenky žijí zpočátku společně, ale netvoří si zámotek. Později žijí jednotlivě. Na třech hrudních článcích a prvních dvou zadečkových článcích mají housenky modré bradavky. Na dalších článcích zadečku jsou bradavky zbarveny červeně.


Příznaky: Během zimy jsou na kmenech stromů kupky vajíček (tzv. zrcátka) pokryté rezavými chloupky. Housenky žijí zpočátku společně, ale netvoří si zámotek. Později žijí jednotlivě. Na třech hrudních článcích a prvních dvou zadečkových článcích mají housenky modré bradavky. Na dalších článcích zadečku jsou bradavky zbarveny červeně.
Význam: Bekyně velkohlavá je typický gradující druh. Jeho gradace trvají vždy 3 - 4 roky a opakují se zhruba po 10 - 20 letech. Během gradace působí bekyně velkohlavá holožíry jak ovocných stromů, tak lesních porostů, především dubů. Ulámané chloupky housenek vyvolávají alergické reakce a záněty kůže a jsou popsány i případy oslepnutí v důsledku zánětu očí.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Všechny druhy ovocných dřevin, duby, lípy, topoly, trnovník akát, a dokonce i jehličnany a některé druhy bylin.
Vývojový cyklus: Druh má jednu generaci v roce. Přezimují vajíčka, z nichž se v době rašení živných rostlin líhnou housenky. Vývoj housenek trvá 50 - 80 dní. V červnu až červenci se housenky kuklí v lehkém zápředku v prasklinách borky na kmenech a v podobných úkrytech. Motýli se líhnou po 10 - 20 dnech od zakuklení. samičky se brzy po vylíhnutí páří a většinou kladou všechna vajíčka najednou. Ve střední Evropě se šíří zavlečený východoasijský biotyp bekyně velkohlavé, jehož samičky jsou robustnější, a proto dobře létají i před vykladením vajíček. Neevropské biotypy bekyně velkohlavé jsou předmětem karanténních opatření.
Ekologie: Housenky bekyně velkohlavé likvidují během gradací hmyzožraví ptáci - sýkory, kukačky a mnoho jiných. Gradace bekyně velkohlavé rovněž doprovází namnožení krajníků Calosoma inquisitor a C. sycophanta a dalších druhů dravých brouků. Z housenek je známa parazitace více než 100 druhů blanokřídlých parazitoidů (limci, lumčíci, chalcidky aj.) a několika desítkami druhů kuklic. Klíčový význam při zlomu gradací však mívají entomopatogenné mikroogranismy. Nejvýznamnější jsou virové polyedrie (Borrelina), bakterie B. thuringiensis, prvoci rodu Nosema a Plistophora a rovněž některé druhy entomopatogenních hub.
Ochrana
Nepřímá:
Ošetření napadených dubových porostů, v nichž obvykle začínají gradace.
Přímá: Housenky jsou velmi citlivé vůči virům polyedrie a bakterií B. thuringiensis. Tyto preparáty mají účinnost přes 90%.


Nákupní košík  

(prázdný)