Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


CHOROBY - Svinutka révy vinné

Obvykle od počátku června dochází ke svinování okrajů listů směrem dolů. Nejdříve se svinují bazální listy a postupně i ostatní listy na letorostech. Svinuté listy jsou drsnější, mastné a křehké.


Příznaky: Obvykle od počátku června dochází ke svinování okrajů listů směrem dolů. Nejdříve se svinují bazální listy a postupně i ostatní listy na letorostech. Svinuté listy jsou drsnější, mastné a křehké. Listy nemocných keřů se dříve vybarvují u bílých odrůd do žluta a u modrých odrůd do červena. Často jsou nejdříve zbarvena mezinervová pletiva a okolí žilek zůstává zelené. Silně postižené keře později raší, slaběji rostlou, mají kratší a slabší réví, méně kvetou a květenství sprchávají
Význam: V našich podmínkách se jedná vzhledem k rozšíření a škodlivosti o hospodářsky nejvýznamnější virové onemocnění révy vinné. U silně postižených keřů dochází k podstatnému snížení  množství a jakosti sklizně.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Svinutka postihuje révu vinnou, křížence mezi révou vinnou a ostatními révami i podnožové révy. U podnoží se vyskytuje většinou latentně. Z odrůd révy vinné jsou velmi náchylné Burgundské bílé, Burgundské šedé, Burgundské modré, Chardonnay, Chrupka bílá, Chrupka červená, Chrupka Jalabertova, Müller Thurgau a Veltínské zelené.
Ekologie: Svinutku může zapříčinit virus svinutky révy vinné, u kterého byly prokázány 3 serotypy, A virus révy vinné a B virus révy vinné. Původci svinutky jsou serologicky aktivní. Svinutky se přenášejí při vegetativním množení (řízek, očko) a A virus révy vinné je také přenášen larvami červce Pseudococcus longispinus.
Ochrana: Ochrana spočívá především v důsledné selekci a zajištění produkce bezvirového výsadbového materiálu.


Nákupní košík  

(prázdný)