Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Bílá hniloba

Napadány jsou především bobule. Výjimečně také  letorosty, listy a dřevní části. Bobule mohou být napadeny od  fáze krátce po odkvětu, až do doby zralosti. Nejčastěji jsou napadány zrající bobule. Napadené bobule bílých odrůd se zbarvují mléčně hnědě, u modrých odrůd světle kávově hnědé, postupně vadnou a obvykle rychle sesychají.


Příznaky: Napadány jsou především bobule. Výjimečně také  letorosty, listy a dřevní části. Bobule mohou být napadeny od  fáze krátce po odkvětu, až do doby zralosti. Nejčastěji jsou napadány zrající bobule. Napadené bobule bílých odrůd se zbarvují mléčně hnědě, u modrých odrůd světle kávově hnědé, postupně vadnou a obvykle rychle sesychají. Za teplého a vlhkého počasí je projev pomalý, bobule jsou dlouho turgescentní, za teplého a suchého počasí bobule rychle ztrácí vodu a sesychají. Typická je octová vůně napadených hroznů, kterou způsobuje doprovodné přemnožení octových kvasinek na postižených bobulích. Na stopkách hroznů a třapinách vznikají drobné nekrotické, postupně se zvětšující skvrny. V důsledku poškození vodivých svazků dochází k zavadání a usychání částí hroznů pod postiženým místem. Na letorostech způsobuje onemocnění hnědé skvrny, které se zvětšují až obepnou letorost, který usychá. Při napadení dřevních částí vznikají praskliny, kůra se odlupuje a v místě puklin se vytvářejí drobné nádorky. Napadené listy vadnou a usychají. V pletivu postižených částí se vytvářejí drobné, tmavě zbarvené plodničky, pyknidy, v nichž se diferencují konidie.
Význam: Napadené bobule usychají nebo opadávají, dochází ke snížení výnosu i kvality sklizně. Poškozené bobule mají nižší cukernatost a méně aromatických látek. Vína vyrobená ze silně napadených hroznů jsou méně kvalitní a mají sklon k octovatění. Při masovém poranění může být za příznivých podmínek pro šíření znehodnocena převážná část sklizně.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Bílá hniloba napadá především révu vinno, avšak byla zjištěna na celé řadě dalších druhů rodu réva.
Vývojový cyklus: Přezimují pyknidy v pletivu napadených rostlinných částí. Pyknidy se často vytvářejí v bobulích přeměněných ve sklerocia. Za příznivých podmínek se z pyknid uvolňují konidie, které jsou zdrojem primárních i dalších infekcí. Uváděna je i možnost přezimování volných konidií. Výjimečně se vytvářejí a přezimují pohlavní plodnice pseudoperitecia, v nichž se diferencují askospory.
Ekologie: Bílá hniloba se šíří především za teplého a vlhkého počasí. Pro infekci i růst mycelia jsou optimální teploty v rozmezí 25 - 30°C. K infekcím dochází především od konce června do sklizně. Předpokladem infekce je mechanické poškození bobulí (krupobití, fyziologické praskání bobulí, poškození bobulí padlím révovým nebo obaleči aj.). Velmi rizikové je dešťové počasí v období dlouhotrvajícího sucha, kdy dochází k praskání bobulí.
Ochrana
Nepřímá:
Především je nutno zabránit napadení a poškození bobulí padlím révovým a obaleči. V období dlouhotrvajícího sucha je účelná doplňková závlaha, která vyloučí praskání bobulí při následných deštích. Významná je včasná sklizeň napadených porostů.
Přímá: Ošetřujeme jen na lokalitách pravidelného známého výskytu zejména pokud dojde v období od počátku dozrávání k hromadnému poškození hroznů (např. krupobití). Ošetření musí být provedeno co nejdříve, nejpozději do 24 hodin od vzniku poranění. Pokud použijeme k poslednímu ošetření proti perenospoře přípravky ze skupiny ftalamidů, omezíme i případný výskyt bílé hniloby.


Nákupní košík  

(prázdný)