Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Červená spála

Na listech bílých odrůd jsou žluté, u modrých odrůd červené, žilnatinou ohraničené skvrny. skvrny se zvětšují a postupně nekrotizují. Mezi zaschlým středem skvrny a zdravým pletivem zůstává trvale nápadný pruh živného pletiva, který je u bílých odrůd žlutý a u modrých odrůd červený.


Příznaky: Na listech bílých odrůd jsou žluté, u modrých odrůd červené, žilnatinou ohraničené skvrny. skvrny se zvětšují a postupně nekrotizují. Mezi zaschlým středem skvrny a zdravým pletivem zůstává trvale nápadný pruh živného pletiva, který je u bílých odrůd žlutý a u modrých odrůd červený. Postiženy bývají především starší listy. Silně postižené listy zasychají a předčasně odumírají.
Význam: Výskyt onemocnění je výrazně vázán na lokalitu. Škodlivě se projevuje výjimečně při časném a silném napadení, kdy může být značně redukována listová plocha. V důsledku předčasného zasychání a opadu listů dochází ke snížení výnosu a kvality sklizně a k horšímu vyzrání réví.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Červená spála napadá révu vinno, křížence révy vinné s ostatními révami i podnožové révy. Z příbuzných dřevin je napadán především loubinec.
Vývojový cyklus: Houba přezimuje v pletivu napadených opadlých listů, kde od poloviny května postupně dozrávají plodnice apotecia, v nichž se diferencují ve vřeckách askospory. Askospory jsou zdrojem primárních infekcí. Postupně se uvolňují, v závislosti na dešťových srážkách, po dobu několika týdnů. Askospory jsou hlavním zdrojem šíření onemocnění, k šíření konidiemi z napadených listů dochází jen výjimečně za mimořádně příznivých podmínek pro rozvoj onemocnění.
Ekologie: Onemocnění se šíří především za teplého a deštivého počasí. K uvolnění askospor musí být zvlhčeny plodnice a pro infekci je nezbytné ovlhčení listů. Optimální pro šíření jsou teploty v rozmezí 20 - 25°C.
Ochrana: Ošetřuje se na lokalitách pravidelných výskytů, pokud jsou příznivé podmínky pro šíření onemocnění. Poprvé při délce letorostů 15 - 20 cm, podruhé za 10 - 14 dní. Doplňkovým opatřením je likvidace opadlých napadených listů, na nichž parazit přezimuje.


Nákupní košík  

(prázdný)