Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


CHOROBY - Americké padlí angreštové

Na letorostech, řapících, čepelích listů a na plodech bělavé moučnaté povlaky. Na myceliu se na konidioforech vytvářejí konidie. Později hnědé povlaky silnostěnného sekundárního podhoubí, v němž se tvoří pohlavní plodnice - kleistotecia.


Příznaky: Na letorostech, řapících, čepelích listů a na plodech bělavé moučnaté povlaky. Na myceliu se na konidioforech vytvářejí konidie. Později hnědé povlaky silnostěnného sekundárního podhoubí, v němž se tvoří pohlavní plodnice - kleistotecia. Postižené letorosty přestávají růst, napadené listy jsou menší a zdeformované, vrcholky silně postižených letorostů zasychají a dochází k prorůstání adventivních pupenů. Napadené plody jsou nevzhledné a mají nepříjemnou chuť. Silně napadené plody se nevyvíjejí a zasychají. V posledních letech se setkáváme také s napadením rybízů, především černého rybízu. Napadány jsou letorosty, řapíky a čepele listů. K napadení dochází obvykle až v letních měsících, nejčastěji po sklizni. Při napadení dochází k zastavení růstu vegetačního vrcholu a k deformacím a zasychání listů.
 Význam: Velmi škodlivé onemocnění angreštu, které při silném výskytu znehodnocuje plody a současně redukuje přírůstku a následně plodnost. Obrůstající stromky nebo keře mají nižší odolnost k zimním mrazům. Významné poškození porostů angreštu způsobuje americké padlí také v ovocných školkách.
 Hostitelské rostliny: Hlavním hostitelem je angrešt. Napadeny však mohou být také rybízy, především rybíz černý a kříženci angreštu a rybízu. Významné jsou rozdíly v náchylnosti odrůd. V zahraničí byly vyšlechtěny odrůdy angreštu rezistentní k americkému padlí angreštovému. U nás nejsou doposud zavedeny.
 Vývojový cyklus: Přezimuje podhoubí na napadených rostlinných částech a kleistotecia. Zdrojem primárních infekcí jsou konidie i askospory. Za vegetace se padlí angreštové šíří konidiemi.
 Ekologie: Americké padlí angreštové se šíří především za teplejšího počasí a za vyšší nebo střídavé vlhkosti vzduchu. Optimální teploty pro infekce jsou v rozmezí 20 - 22°C. Šíření padlí podporují vhodné teploty, dešťové přeháňky, rosy a mlhy, které zajišťují potřebnou vyšší vlhkost vzduchu. Výskyty padlí omezuje trvale deštivé počasí, nízké nebo příliš vysoké teploty a nízká vlhkost vzduchu.
 Ochrana
 Nepřímá:
Významná jsou preventivní opatření, která optimalizují růst a snižují vnímavost hostitele k infekci (výběr stanoviště, vyrovnaná výživa, zejména nepřehnojit dusíkem) a redukují vhodnost podmínek pro šíření (vzdušnost lokality, vzdušnost výsadby a korun stromků či keřů). Součástí ochranných opatření je odstraňování a likvidace napadených částí keřů. Na rizikových lokalitách by neměly být vysazovány náchylné odrůdy angreštu a rybízů.
 Přímá: Silně ohrožené výsadby angreštu ošetřujeme, pokud jsou vhodné podmínky pro šíření, již před květem. Za základní lze považovat 2 - 3 ošetření po odkvětu. Počet ošetření a interval mezi postřiky (5 - 10 dní) musí zohlednit infekční tlak, výskyt a šíření choroby a dobu působení použitého fungicidu. Ohrožené výsadby rybízů ošetřujeme výjimečně 1x před sklizní (dodržet ochrannou lhůtu a po sklizni.


Nákupní košík  

(prázdný)