Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


Antraknóza rybízu

Na čepelích především starších listů jsou okrouhlé, drobné 1 - 1,5 mm velké žlutozelené skvrny. Skvrny od středu nekrotizují. Samostatné skvrny jsou lemovány světlým dvůrkem. Počet skvrn narůstá, spojují se, dochází k rozsáhlým nekrózám, žloutnutí a opad listů.


Příznaky: Na čepelích především starších listů jsou okrouhlé, drobné 1 - 1,5 mm velké žlutozelené skvrny. Skvrny od středu nekrotizují. Samostatné skvrny jsou lemovány světlým dvůrkem. Počet skvrn narůstá, spojují se, dochází k rozsáhlým nekrózám, žloutnutí a opad listů. Výjimečně vznikají drobné okrouhlé šedohnědé skvrny i na řapících listů, stopkách hroznů a na letorostech.
 Význam: Velmi škodlivé onemocnění, které za příznivých podmínek u náchylných odrůd způsobuje předčasný opad listů a snížení až znehodnocení sklizně. Současně dochází k oslabení keřů, které mohou být poškozeny při přezimování a druhotně napadeny především dřevokaznými houbami.
 Hostitelské rostliny: Rybízy, především rybíz červený, angrešt, meruzalka a kříženci rybízu a angreštu. U červeného rybízu jsou významné rozdíly v náchylnosti odrůd. Většina v současné době pěstovaných odrůd je k antraknóze odolná.
 Vývojový cyklus: Parazit přezimuje na napadených opadlých listech, kde se vyvíjejí a na jaře vyzrávají plodnice apotecia s vřecky a askosporami. Askospory jsou obvykle zralé v období kvetení rybízu. Postupně se uvolňují po dobu několika týdnů. Na stejných listech přezimuje i konidiové stadium houby. V průběhu vegetace se onemocnění šiří konidiemi, které se diferencují a acervulích na napadených listech.
 Ekologie: Onemocnění se šíří především za vlhkého deštivého počasí. Na teplotu nemá vyhraněné nároky.
 Ochrana
 Nepřímá:
Významná jsou preventivní pěstební opatření, (výběr stanoviště, soulad stanoviště a odrůdy, vhodný spon, vzdušnost porostu a keře. Na rizikové lokality nevysazovat náchylné odrůdy.
 Přímá: Ohrožené výsadby se ošetřují poprvé v období před květem, nejpozději při zjištění výskytu. Ošetření 1 - 2x opakujeme s přihlídnutím k vhodnosti podmínek pro šíření onemocnění. Za trvale suchého počasí neošetřujeme, ošetříme až při předpokládané změně počasí neošetřujeme, ošetříme až při předpokládané změně počasí. Počet postřiků a interval mezi postřiky musí zohlednit skutečné ohrožení porostů.


Nákupní košík  

(prázdný)