Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Drátovci

Rostliny ohniskovitě nebo v řádcích vadnou a zasychají. Na kořenech a hlízách jsou vykousané jamky a hluboké chodbičky. Larvy jsou světle hnědé, tuhostí připomínají drát. Brouci hnědočerní až černí, podlouhlé ovální. Při otočení na hřbet se prudce vymršťují.


Příznaky: Rostliny ohniskovitě nebo v řádcích vadnou a zasychají. Na kořenech a hlízách jsou vykousané jamky a hluboké chodbičky. Larvy jsou světle hnědé, tuhostí připomínají drát. Brouci hnědočerní až černí, podlouhlé ovální. Při otočení na hřbet se prudce vymršťují.
Význam: Široce rozšíření, lokálně, zvláště po víceletých pícninách, významní škůdci. Napadají mnoho druhů rostlin, výrazně škodí na salátu, mrkvi, bramborách a kukuřici. Hrách, fazol a cibule bývají napadány méně.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Jsou to široce polyfágní druhy.
Vývojový cyklus: Přezimují dospělci uvnitř kukelní komůrky. Na jaře brouci vylézají, paří se a samice kladou vajíčka do půdy. Larvy žijící v půdě několik let. Podle vlhkosti migrují během vertikálně půdou. V povrchových vrstvách půdy se nejčastěji vyskytují na jaře - v dubnu a květnu, a na podzim - v září a říjnu.
Ekologie: Vývoj příznivě ovlivňuje vysoká vlhkost půdy, trvalý rostlinný pokryv a dostatek organické hmoty v půdě. Sucho působí nepříznivě. Významnými antagonisty drátovců jsou hrabaví ptáci (bažanti, koroptve), havrani, vrány a racci a rovněž hmyzožravci - ježci, rejsci a krtek. Z bezobratlých to jsou entomopatogenní hlístice a někteří blanokřídlí.
Ochrana
Nepřímá:
Diverzifikací zemědělské krajiny zvýšit množství antagonistů. Vhodné volit sled plodin. Zvýšený výskyt bývá na čerstvě rozoraných lukách a po ozimech. Kultivační zásahy množství drátovců redukují.
Přímá: Intenzita výskytu se zjišťuje půdními výkopky (50 x 50 x 40 cm), nebo lákáním larev do pastí. Kritický je výskyt nad 20 larev na m2 . Chemický zásah nebývá nutný, většinou dostačují agrotechnická opatření, zejména účinné zpracování půdy.


Nákupní košík  

(prázdný)