Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Háďátko zhoubné

Napadené rostliny se vyskytují v ohniscích, mají pokřivené listy a špatně nasazují květy. Řapíky listů a lodyhy jsou ztloustlé, popraskané. Při silném napadení kořeny a báze stonku na úrovni povrchu půdy práchniví. Podpučí cibule praská, česnek práchniví.


Poškození
Příznaky:
Napadené rostliny se vyskytují v ohniscích, mají pokřivené listy a špatně nasazují květy. Řapíky listů a lodyhy jsou ztloustlé, popraskané. Při silném napadení kořeny a báze stonku na úrovni povrchu půdy práchniví. Podpučí cibule praská, česnek práchniví.
Význam: Široce rozšířené háďátko škodící zejména v letech s vlhkým a chladným jarem. Cibulové a kořenové zeleniny mohou být poškozovány i při skladování.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Háďátko zhoubné je polyfágní druh. Ačkoli existují rasy preferující např. cibuloviny, brambory, řepu apod., okruhy jejich hostitelských rostlin se vzájemně překrývají a zahrnují jak kulturní rostliny, tak řasu plevelů. K mimořádně ohroženým zeleninám patří cibule, česnek, mrkev, celer, hrách, fazol, salát, brukvovité, řepa, kukuřice aj.
Vývojový cyklus: Háďátka jsou schopna přežívat v půdě několik let v inaktivním stavu. Takto mohou být zavlečena s půdou nebo s rostlinami na nové plochy. Bázemi stonků pronikají do nově napadených rostlin. Uvnitř rostlin se vyvíjí několik generací háďátek, která se při rozpadu rostlin dostávají zpět do půdy.
Ekologie: Háďátko zhoubné je nebezpečné především na těžkých půdách, vyhovují mu vyšší vlhkost půdy a střední teploty. Anragonisty háďátek v půdě jsou houby rodů Arthrobotrys a Dactylaria.
Ochrana
Nepřímá:
Setí pouze uznané sadby, využívání širokého osevního postupu s dostatečným organickým hnojením. Po zjištěném napadení na pozemku nepěstovat 4 - 6 let hostitelské rostliny, jako cibuloviny, brukvovité, kukuřici, obilniny.
Přímá: Ve sklenících a pro předpěstování rostlin sterilizace půdy parou. V zahraničí jsou ve sklenících používány preparáty na bázi houby rodu Arthrobotrys. Determinaci háďátek provádí např. SOR. Ochrana česneku a cibule viz. Škůdci cibulovin


Nákupní košík  

(prázdný)