Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Kořenová hálkotvorná háďátka

Ohniskovitý výskyt pomaleji rostoucích rostlin. Napadené rostliny za sucha odumírají. Na kořenech jsou nepravidelné, až několik mm silní ztlustlé hálky, vyplněné houbovitým pletivem. Kůlové kořeny zůstávají krátké, případně mrcasatí.


Příznaky: Ohniskovitý výskyt pomaleji rostoucích rostlin. Napadené rostliny za sucha odumírají. Na kořenech jsou nepravidelné, až několik mm silní ztlustlé hálky, vyplněné houbovitým pletivem. Kůlové kořeny zůstávají krátké, případně mrcasatí.
Význam: Široce rozšířené háďátko škodící zejména v letech s vlhkým a chladným jarem. Cibulové a kořenové zeleniny mohou být poškozovány i při skladování.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Tato háďátka se mohou vyskytnout na mnoha druzích hostitelských rostlin. Škodlivé výskyty bývají především na mrkvi, celeru, salátu, okurkách, rajčatech a černém kořenu.
Vývojový cyklus: Háďátka pronikají z půdy do kořenů. Jejich výměšky dráždí kořeny k tvorbě hálek. Pohlavně dospělé samice hruškovitě zduří a kladou do hálek vajíčka, z nichž se líhne další generace. Po rozpadu hálek se čerstvě nakladená vajíčka uvolňují do půdy, kde mohou po nějaký čas přetrvávat.
Ekologie: Ke škodlivému přemnožení potřebují háďátka rodu Meloidogyne vyšší teploty půdy. M. hapla přezimuje volně, teplomilnější druhy hubí teploty pod 0°C. antagonisty háďátek jsou různé dravé organismy vyskytující se v půdě. Obilniny a kukuřice provokují háďátka k aktivitě, ale neumožňují jim efektivně je napadat, takže napadené plochy ozdravují.
Ochrana
Nepřímá:
Zařazování ozdravujících plodin, které nejsou hostiteli, např. žito, kukuřice a řepka. Vyvláčení a likvidace napadených kořenů a dostatečné organické hnojení. Používání rezistentních odrůd. Ve sklenících je nutno udržovat co nejnižší teplotu půdy.
Přímá: Ve sklenících se v zahraničí k biologické ochraně používají houby rodu Arthrobotrys. Na 1 až 2 roky může ve skleníku problém řešit propaření půdy. Chemické ošetření napadených ploch mimo skleníky není z ekotoxikologických důvodů vhodné.


Nákupní košík  

(prázdný)