Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Kořenová stěhovaná háďátka

Ohniskovitě se vyskytující skupiny rostlin se zpomaleným růstem a předčasným zbarvováním listů silně napadených rostlin. Kořeny jsou buď slabé nebo jsou vyvinuty jen jako vlasový obrost. Na zkrácených kořenech jsou zahnědlé skvrny.


Příznaky: Ohniskovitě se vyskytující skupiny rostlin se zpomaleným růstem a předčasným zbarvováním listů silně napadených rostlin. Kořeny jsou buď slabé nebo jsou vyvinuty jen jako vlasový obrost. Na zkrácených kořenech jsou zahnědlé skvrny.
Význam: Jedná se o široce rozšířená háďátka, která významně škodí jen vzácně. U kořenové zeleniny může vlivem napadení dojít k druhotnému poškození kořenů bakteriálními a houbovitými chorobami a v konečném důsledku pak může dojít až k totálním ztrátám.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Mnoho druhů užitkových rostlin a plevelů. Poněkud více je napadána především mrkev, celer, černý kořen a špenát.
Vývojový cyklus: Larvy se z vajíček líhnou v půdě, vyhledávají kořeny a sají na nich zvenčí. Výjimkou je rod Pratylenchus, jehož larvy pronikají do rostlinných pletiv kořenů. Páření a kladení  vajíček probíhá mimo kořeny. Během roku se vyvíjí více generací. Larvy přezimují v půdě a jsou schopny přečkat období sucha v anabiotickém stavu.
Ekologie: Této skupině háďátek vyhovují dobře provzdušněné lehčí půdy. Některé druhy preferují půdy s kyselejší reakcí. Některé polyfágní druhy mohou být přenášeny i obilninami a travami. Antagonisticky působí půdní dravý hmyz, roztoči, háďátka a dravé houby. Za nepřátelskou rostlinu je považován aksamitník. Druhy rodu Pratylenchus jsou decimovány rezistentními kultivary ředkve.
Ochrana
Nepřímá:
3 - 4 letá přestávka mezi pěstováním náchylných hostitelských rostlin. Po napadení obilnin nebo trav je zapotřebí vyčkat s pěstováním ohrožených kultur (včetně česneku) alespoň dva roky. Riziko škod na lehčích půdách je možno snížit změnou pH vápněním. Na malých plochách je možné likvidovat háďátka pěstováním aksamitníku.
Přímá: Ve sklenících propařování půdy, případně použití chemických nematocidů. Mimo skleníky není použití chemických nematocidů vhodné z ekotoxikologických důvodů.

 


Nákupní košík  

(prázdný)