Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Mšice - všeobecně

 Napadené listy bývají zdeformované, zkadeřené, později žloutnou jednak v důsledku přímého napadení, ale i v důsledku viróz. Na spodní straně listů, případně na vegetačních vrcholech, se objevují kolonie hmyzu velkého 1 - 4 mm.


Příznaky: Napadené listy bývají zdeformované, zkadeřené, později žloutnou jednak v důsledku přímého napadení, ale i v důsledku viróz. Na spodní straně listů, případně na vegetačních vrcholech, se objevují kolonie hmyzu velkého 1 - 4 mm.
Význam: V závislosti na druhu mšice a rostliny mohou mšice vyvolávat různá poškození. Nymfy i dospělci vysávají rostlinné šťávy. tím narušují mj. i rovnováhu růstových látek a rostlinných hormonů v rostlinách, čímž v důsledku dochází ke zpomalení růstu, různým deformacím a odumírání mladých rostlin. Mšice přenášejí mnoho druhů virů. Konečným důsledkem uvedených poruch bývá snížení výnosu a tržní znehodnocení pěstovaných rostlin.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Podle druhu mšice jedna nebo více čeledí rostlin. Některé druhy mají různé letní a zimní hostitele.
Vývojový cyklus: Vývoj mšic je charakteristický střídáním různých forem jedinců - okřídlených a neokřídlených, sexuálních a asexuálních, vejcorodých a živorodých. Z přezimujících vajíček se na zimní hostitele líhnou živorodé bězkřídlé samice, fundatrices. Ty ještě na zimních hostitelích zakládají 2 - 3 generace bezkřídlých mšic. Poté se z nymf vyvíjejí okřídlené tzv. alátní samice, které přeletují na letní hostitele a zde opět bez oplození zakládají nové kolonie. V nich se později začínají objevovat okřídlení jedinci. Na podzim přeletují okřídlení pohlavní jedinci na zimní hostitele, kde samičky po oplodnění po oplodnění kladou zimní vajíčka. Vývoj některých druhů probíhá pouze na jednom druhu hostitelské rostliny.
Ekologie: Masový výskyt mšic podporuje teplé a suché počasí. horké léto naopak množství mšic redukuje. Mšice mají mnoho  významných antagonistů, predátorů parazitoidů a mikrobiálních chorob, které se mnoha plodinách velmi efektivně redukují množství mšic. Naopak vyřazení antagonistů aplikací neselektivních insekticidů často kalamity mšic indukuje. Mšice jsou významnou součástí aeroplanktonu a jsou přizpůsobeny k pasivnímu transportu větrem ve velkých výškách a na velké vzdálenosti. díky střídání sexuálních a asexuálních generací a obrovskému reprodukčnímu potenciálu rychle selektují populace rezistentní k pesticidům.
Ochrana
Nepřímá:
Ochrana podpora užitečných organismů diverzifikací krajiny a vyřazením neselektivních pesticidů. Omezení množství přezimujících mšic a virů ve sklenících a uzavřených prostorách.
Přímá: Monitoring výskytu mšic nasávacími lapáky (SRS). Ve sklenících monitoring žlutými lepovými deskami. Při prvních výskytech mšic ve sklenících začít s introdukcemi užitečných organismů. Mimořádně účinné je využívání systému tzv. "Banker plants", tzn. aplikace rašícího obilí napadeného obilními mšicemi a poté afidofágy. Obilní mšice nejsou schopny poškodit zeleniny, ale slouží jako zdroj afidofágů. K přímé ochraně používat selektivní insekticidy např. na bázi pirimicarbu, triazamatu aj.


Nákupní košík  

(prázdný)