Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Osenice

Lysé, až 5 cm dlouhé housenky žijící během dne skrytě pod povrchem půdy. Při vyrušení se stáčejí. Housenky prvních instarů skeletují listy nebo v nich vyžírají nepravidelné otvory. Staršími housenkami bývají poškozeny v kořenových krčcích, mladé rostliny bývají často v kořenových krčcích překousány.


Příznaky: lysé, až 5 cm dlouhé housenky žijící během dne skrytě pod povrchem půdy. Při vyrušení se stáčejí. Housenky prvních instarů skeletují listy nebo v nich vyžírají nepravidelné otvory. Staršími housenkami bývají poškozeny v kořenových krčcích, mladé rostliny bývají často v kořenových krčcích překousány.
Význam: Významný škůdci zeleniny, především v sušších oblastech a v letech se suchým jarem. Mimořádně škodlivé jsou pro přímo seté zeleniny vysévané v pozdním létě. Zde dokáží housenky motýlů 2. generace porosty zdecimovat. Mnoho druhů je v zemědělské krajině velmi hojných, např. osenice černé-c, avšak škodí jen zcela výjimečně. Tyto druhy lze  v množstvích pod prahem škodlivosti považovat za užitečné, protože jsou hostiteli mnoha užitečných druhů hmyzu, aniž by samy škodily.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Většina škodlivých druhů osenic je polyfágních. Housenky žerou jak pěstované rostliny, tak plevele.
Vývojový cyklus: Většina druhů přezimuje ve stádiu housenky v půdě. Na jaře housenky dokončují vývoj a v půdě se i kuklí. Některé druhy mají dvě generace (O. polní, o. vykřičníková), jiné (rod Euxoa) jen jednu generaci.
Ekologie: Suché léto podmiňuje líhnutí mnoha housenek z vajíček, stejně jako suché jaro podmiňuje přežívání mnoha housenek a tím i silné napadení porostů. Vajíčka a mladé housenky jsou však velmi citlivé k vlhku a houbovým, virovým a bakteriálním infekcím. Houba Tarichium megaspermum mívá rozhodující význam při zlomu gradací osenic. Vajíčka jsou též intenzivně napadána drobněnkami rodu Trichogramma, housenky bývají mnoha druhy lumčíků, lumků, chalcidek, kuklic aj. Housenky jsou také požírány ptáky, ropuchami, střevlíky a dalšími predátory.
Ochrana
Nepřímá:
Podpora antagonistů vyřazením aplikací širokospektrých insekticidů. Podpora entomopatogenních mikroorganismů omezením aplikací fungicidů. Diverzifikace zemědělské krajiny. Mírné zaplevelení pozemků snižuje škodlivost osenic. Cílená závlaha v době líhnutí housenek z vajíček rovněž populaci osenic redukuje.
Přímá: Preventivně se osvědčuje použití drobněnek rodu Trichogramma proti vajíčkům kladeným samicemi koncem léta. Proti housenkám ve sklenících nebo na menších plochách venku je možné použít návnady. Po sklizení jedné plodiny se namočí listy salátu nebo košťálové zeleniny do koncentrované suspenze přípravku na bázi B. thuringiensis a takto připravené návnady se překryjí trochou půdy. Postřiky insekticidy účinkují jen na housenky prvních instarů.


Nákupní košík  

(prázdný)