Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Sviluška chmelová

Napadené listy mezi žilkami žloutnou. Nervatura zůstává zelená. Při silnějším napadení zasychají celé listy. Na spodní straně listů jsou jemné "pavučinky", pod nimiž jsou na listech drobná vajíčka, později drobní (0,5 mm) roztoči s červenýma očima a černé kuličky trusu. Starší jedinci mají na hřbetě dvě tmavší skvrny.


Příznaky: Napadené listy mezi žilkami žloutnou. Nervatura zůstává zelená. Při silnějším napadení zasychají celé listy. Na spodní straně listů jsou jemné "pavučinky", pod nimiž jsou na listech drobná vajíčka, později drobní (0,5 mm) roztoči s červenýma očima a černé kuličky trusu. Starší jedinci mají na hřbetě dvě tmavší skvrny.
Význam: Mimořádně nebezpečný škůdce schopny zcela zničit porosty mnoha druhů rostlin a to jak ve sklenících, tak na volné půdě. K poškození rostlin dochází jejich vysáváním a poruchami růstu v důsledku vylučování toxických slin.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Několik set druhů kulturních rostlin a plevelů. Ze zelenin napadá především okurky, cukety, melouny, baklažány, papriku, fazol a rajčata.
Vývojový cyklus: Samice přezimují v prasklinách skleníkové konstrukce, v opadaném listí na povrchu půdy nebo na hostitelských rostlinách. Na jaře kladou samice neoplodněná vajíčka, z nichž se líhnou samci. Ti se páří se samicemi a takto vzniká další vajíčka již dávají jedince obou pohlaví. Z vajíček se líhnou larvy, které se velmi rychle mění v nymfy. Těch je několik stupňů, z nich se vyvíjejí dospělci. Během roku se vyvíjí 6 - 8 generací.
Ekologie: Pro kalamitní vývoj svilušky chmelové jsou rozhodující teploty nad 22°C, vzdušná vlhkost pod 70% a nepřítomnost antagonistů. kladení vajíček přestává při teplotách pod 8°C. Množení podporuje nadbytek dusíku a nedostatek draslíku a vápníku. Významnými antagonisty jsou draví roztoči, dravé ploštice, především rod Orius, bejlomorka Feltiella acarisuga, dravé třásněnky a zlatoočky. Přemnožení svilušek je tak často indukováno použitím širokospektrých insekticidů (např. synt. pyretroidů). které vyhubí zmíněné antagonisty.
Ochrana
Nepřímá:
Ochrana a podpora užitečných organismů. výběr odolnějších odrůd. Ve sklenících zvyšování vlhkosti závlahou a rosením a snižování teploty větráním. Vyrovnaná výživa bez přehnojování dusíkem.
Přímá: e sklenících aplikace dravých roztočů. Důležité je včasné vytvoření biologické rovnováhy. Dostatečnou účinnost mívají i moderní olejové přípravky. Při aplikaci akaricidů je důležité střídání skupin účinných látek, protože sviluška chmelová velmi snadno selektuje rezistentní populace.


Nákupní košík  

(prázdný)