Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Třásněnky

Na listech, případě květech napadených rostlin jsou nejdříve stříbřitě lesklé, nepravidelné skvrny s drobnými černými kupičkami trusu. Silně napadená místa později nekrotizují. na spodní straně listů je drobný 1,5 - 2 mm dlouhý, pohyblivý, štíhlý hmyz.


Příznaky: Na listech, případě květech napadených rostlin jsou nejdříve stříbřitě lesklé, nepravidelné skvrny s drobnými černými kupičkami trusu. Silně napadená místa později nekrotizují. na spodní straně listů je drobný 1,5 - 2 mm dlouhý, pohyblivý, štíhlý hmyz.
Význam: Třásněnky jsou významnými škůdci skleníkových zelenin a květin. Z polních zelenin škodí především na cibulovinách a košťálovin. Škodí jak přímým sáním, které způsobuje deformace listů a plodů, tak přenosem virů. Z tohoto pohledu  je mimořádně nebezpečná třásněnka západní přenášejí virovou bronzovitost rajčete.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Většina hospodářsky významných druhů třásněnek je polyfágních. Škodlivé výskyty známe z okurek, cibule, fazolu, hrachu. zelí, rajčat aj.
Vývojový cyklus: Středoevropské původní druhy přezimují jako dospělci v povrchových vrstvách půdy, ve zbytcích rostlinného materiálu apod. Na jaře dospělci vyhledávají živné rostliny, kde kladou do povrchových pletiv listů a květů vajíčka. poté následují dva larvální instary, v nichž třásněnky přijímají potravu, dva klidové instary a konečně dospělci. Některé druhy jsou bisexuální, jiné parthenogenetické. Podle druhu mají do roka 1 až 7 generací. vývoj třásněnky zahradní trvá při 25°C na okurkách asi 15 dnů a jedna samice klade asi 20 vajíček. Skleníkové teplomilné druhy jsou schopny se ve sklenících se množit po celý rok a mají až 12 generací do roka.
Ekologie: Optimální pro vývoj třásněnek je teplé a vlhčí počasí. Naopak intenzivní deště populace třásněnek decimují. Třásněnkami se živí některé druhy dravých roztočů, například rody Amblyseius a Typhlodromus, dále dravé ploštice rodu Orius, zaltoočky, slunéčka a dravé třásněnky čeledi Aeolothripidae. Populavce třásněnek jsou rovněž napadány entomopatogenními houbami rodů Lecanicillium, Beauveria, Metarhizium a Entomophthora. Houba Neozygites parvispora (Entomophthorales) je schopna koncem léta a na podzim populace třásněnek zdecimovat během několika dnů. Ve sklenících se koncem léta hojně vyskytuje rovněž vysoce virulentní druh Entomophthora thripidum.
Ochrana
Nepřímá:
Ve sklenících je velmi důležitá prevence - to znamená pečlivá kontrola zdravotního stavu nakupovaných rostlin a desinsekce skleníků v mimovegetačním období. mimo skleníky je významné dodržování izolačních vzdáleností, minimálně 50 - 100 m od loňských ploch, hluboká orba. Časně seté porosty jsou rovněž méně napadány. Negativní vliv na množení třásněnek má i závlaha postřikem.
Přímá: Ve sklenících je důležité sledovat výskyt třásněnek na místech prvních výskytů, což je okolí topných těles a komunikací. K monitoringu se používají modré lepové desky. Při prvních výskytech nebo i preventivně začít s aplikací biologické ochrany, k likvidaci kalamitních ohnisek výskytu postřik preparátem na bázi houby Lecancillium lecanii. K přímé ochraně je možné použít selektivní insekticidy nebo moderní přípravky na bázi olejů. Pozor, populace třásněnky západní jsou k mnoha insekticidům silně rezistentní!


Nákupní košík  

(prázdný)