Aktuálně

Kotvičník - nať

vyprodána.

Další bude až z letní sklizně, až od září 2020

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100

Zahradnictví JIKL funguje.
Máme otevřeno a prodáváme.


Hryzec vodní

Statný hlodavec velikosti potkana, délka těla 12 - 14 cm. Zbarvení je tmavohnědé, mladí jedinci bývají často celí černí. V blízkosti potoků a na vlhkých místech se hryzci vyhrabávají rozsáhlé systémy nor s hnízdem a zásobárnami. Na povrchu půdy jsou ploché, nepravidelně rozmístěné hromádky vyhrabané půdy. Porost na pozemcích s výskytem hryzců je mezerovitý.


Příznaky: Statný hlodavec velikosti potkana, délka těla 12 - 14 cm. Zbarvení je tmavohnědé, mladí jedinci bývají často celí černí. V blízkosti potoků a na vlhkých místech se hryzci vyhrabávají rozsáhlé systémy nor s hnízdem a zásobárnami. Na povrchu půdy jsou ploché, nepravidelně rozmístěné hromádky vyhrabané půdy. Porost na pozemcích s výskytem hryzců je mezerovitý.
Význam: Hryzec vodní je úporným škůdcem jak kořenové zeleniny, tak brambor, řepky a stromů.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Hryzec žere jak nadzemní zelené části rostlin, tak podzemní kořínky, kořeny a hlízy mnoha bylin i kořeny stromů, především jabloní.
Vývojový cyklus: Od poloviny března do poloviny října mívá samice 2 - 10, v průměru 5 - 6 mláďat. Mláďata jsou pohlavně dospělá za 6 - 8 týdnů po narození. Samičky z jarních vrhů se mohou rozmnožovat ještě na podzim téhož roku. Pro tento druh hlodavce jsou typické gradace v intervalu 4 - 7 let.
Ekologie: V době gradace může populační hustota dosáhnout až 1000 jedinců na hektar. Do zahrad se hryzci stěhují hlavně na podzim. Populační hustotu částečně ovlivňuje i množství predátorů, jako jsou poštolky, káňata, sovy a lasičky.
Ochrana
Nepřímá:
Podpora predátorů udržování křovin v okolí pozemků, vyvěšování budek pro poštolky, kalousy a puštíky a skládáním hromad kamení, v nichž se zdržují lasičky.
Přímá: V ohrožených lokalitách je důležité důsledné a dlouhodobé likvidování hryzců kombinací více metod ochrany. Protože hryzci mají snahu rychle ucpat rozkopané chodby, je efektivní jejich vychytávání do pastí umístěných jedním koncem ven z chodby. Účinná je rovněž aplikace granulovaných rodenticidních nástrah do nor, případně plynování chodeb kouřovými patronami. K přímé ochraně se rovněž používají ochočené fretky. Jednotlivá opatření na malých zahrádkách jsou účinná málo a jen krátkodobě.


Nákupní košík  

(prázdný)