Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


CHOROBY - Šárka

Projev onemocnění je velice variabilní. Liší se dle druhu a odrůdy hostitele, dle kmene, resp. serotypu viru a je významně ovlivňován průběhem počasí. U slivoně jsou příznaky onemocnění na listech, plodech a výjimečně i na peckách. Na listech vznikají světlé až žlutozelené skvrny, kroužky, proužky a ornamentální kresby.


Příznaky: Projev onemocnění je velice variabilní. Liší se dle druhu a odrůdy hostitele, dle kmene, resp. serotypu viru a je významně ovlivňován průběhem počasí. U slivoně jsou příznaky onemocnění na listech, plodech a výjimečně i na peckách. Na listech vznikají světlé až žlutozelené skvrny, kroužky, proužky a ornamentální kresby. Okraje skvrn nejsou ostře ohraničeny, jsou difuzní. Příznaky jsou na listech zřetelné již od května, u většiny odrůd se v pozdním létě intenzita příznaků zmenšuje. U některých odrůd se skvrny nebo okraje skvrn koncem léta zbarvují červenofialově nebo hnědofialově. U velmi náchylných odrůd dochází i k nekrózám, listy dříve vybarvují a předčasně opadávají (např. u Zelené renklódy). Výjimečně dochází také k retardaci růstu. Příznaky na plodech se obvykle projevují v období počátku dozrávání. U náchylných odrůd (např. Domácí velkoplodá) dochází k dřívějšímu vybarvování, projevují se na nich kresby v podobě skvrn, kroužků nebo proužků, které postupně propadají. Vzniká tak typický neštovičný povrch plodů. Příznaky na plodech jsou nejlépe znatelné po setření voskového povlaku s povrchu plodů. dužnina v místě propadlin je  červenohnědá, nekrotická a pevně drží při pecce. Postižené plody obvykle předčasně opadávají. Obsahují méně cukru i kyselin a jsou bezcenné. U méně citlivých odrůd (např. Althanova renklóda) jsou typické příznaky na listech, na plodech se projevují jen mapovité kresby, k propadání a poškození dužniny a k předčasnému opadu plodů nedochází. U meruňky jsou příznaky na listech, plodech a peckách. Na listech vznikají světlezelené skvrny, kroužky nebo nejčastěji proužky, které obvykle široce lemují hlavní nervaturu. U velmi náchylných odrůd (např. Karola) a často i u semenáčů se v závěru léta okraje skvrn i celé skvrny zbarvují fialověhnědě a výjimečně i nekrotizují. Na plodech se v období zralosti nejčastěji projevují mramorovité kresby a mírné zhrbolacení. Výjimečně dochází k výrazným deformacím a nekrózám dužniny. Na peckách jsou typické světlezelené skvrny, kroužky a kresby. U broskvoně jsou příznaky šarky na listech a na plodech. Na listech se projevují světlezelené až žlutozelené proužky, které úzce lemují žilky, nebo různě utvářené kresby. Příznaky jsou zřetelné jen na nejstarších bazálních listech a v letních měsících obvykle mizí. Na plodech vznikají kroužky nebo mapovité a mramotovité kresby. Výjimečně dochází k deformacím plodů. Příznaky v průběhu let významně kolísají. Pokud jsou infikovány starší stromy, je časté dlouhodobé parciální onemocnění.
 Význam: Hospodářsky nejškodlivější virové onemocnění ovocných dřevin. U náchylných odrůd dochází k trvalému nepříznivému ovlivnění kvality a množství sklizně až k úplnému znehodnocení úrody. Škodlivost se významně liší podle náchylnosti odrůd. K největším škodám dochází pokud jsou napadeny mladé stromy.
 Hostitelské rostliny: Hlavními hostiteli jsou slivoň, meruňka a broskvoň. Napadeny jsou také slivoň hroznoplodá, višeň plstnatá, mandloň obecná, višeň mahalebka a nově bylo zjištěno i napadení třešně a višně a mnoha dalších příbuzných dřevin. Šarka byla zjištěna či přenesena také na řasu bylin.
 Ekologie: Šarka švestky je přenosná při vegetativním množení (roub, očko, vegetativní podnož), mšicemi a v malém podílu i semenem. Vektory jsou především mšice broskvoňová, mšice švestková, mšice slivová, mšice bodláková, mšice chmelová a další. Přenos je kontaminativní a neperzistentní. Mšice přenášejí virus mechanicky na savém ústrojí a rychle pozbývají infekčnost. Jednotlivé druhy mšic jsou různě efektivními přenašeči viru šarky. Významnou roli má atraktivnost druhů a odrůd pro mšice. Mladé stromy jsou k infekci vnímavější než staré stromy. U viru šarky bylo popsáno několik kmenů a zjištěny 4 serotypy. Za základní lze považovat serotypy D (Dideron) a M (Marcus). Mimo jiné se liší významně i agresivitou a oblastí rozšíření. Serotyp M, který je virulentnější, se doposud vyskytuje jen ve střední a jihovýchodní Evropě.
 Ochrana: Základním opatřením je zajištění produkce zdravého výsadbového materiálu. Významná je lokalizace výsadeb mimo oblasti plošného výskytu a zajištění izolace nových výsadeb od výskytu šárky. Za efektivní je považována izolace 500 - 800 m od výskytu. Významná je racionální ochrana proti mšicím, včetně ochrany proti pozdním výskytům mšic. V oblastech plošného výskytu vysazovat tolerantní odrůdy. U slivoní jsou tolerantní Čačanská lepotice, Čačanská najbolja, Grabrovská, Nancyská mirabelka a Wazonova. Vysoce tolerantní je většina typů Durancie. _U meruněk jsou tolerantní Early Orange, Henderson, Stella, Sunglo, Weecot a další.


Nákupní košík  

(prázdný)