Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


ŠKŮDCI - Obaleč švestkový

Housenky obaleče švestkového způsobují červivost švestek a slív. V místě kudy housenka vnikla do plodu je na povrchu plodu je zaschlá kapička čiré klovatiny. Housenky první generace působí opad plodů, housenky druhé generace vyvolávají červivost plodů slivoní.


Příznaky: Housenky obaleče švestkového způsobují červivost švestek a slív. V místě kudy housenka vnikla do plodu je na povrchu plodu je zaschlá kapička čiré klovatiny. Housenky první generace působí opad plodů, housenky druhé generace vyvolávají červivost plodů slivoní. Choroby housenek obaleče švestkového směřují k peckám a uvnitř "červité" švestky či slívy ke většinou housenka a trus.
 Význam: Obaleč švestkový je jedním z klíčových škůdců slivoní. Ochranu proti housenkám první generace není, až na výjimky, když stromy mají nasazeno málo plodů a současně se vyskytuje extrémně mnoho obalečů, účelné provádět. Proti druhé generaci je doporučována ochrana, dojde-li k překročení prahu škodlivosti. Tím je výskyt 2 a více vajíček obaleče na 100 plodech a přilehlých listech, nebo orientačně zachycení více než 15 motýlů do jednoho feromonového lapače za období 3 - 4 dnů. Pozor, některé sexuální atraktanty ve feromonových lapácích na obaleče švestkového nejsou zcela selektivní a naletuje do nich i obaleč východní. Tyto dva druhy obalečů jsou pak rozlišitelné pouze podle genitálií!
 
Hostitelské rostliny:
Rod Prunus.
 Vývojový cyklus: Ve střední Evropě má obaleč švestkový dvě generace. druh přezimuje ve stádiu dorostlé housenky v kokonu u paty kmene stromu, nebo v půdě. Na jaře se housenky kuklí a v květnu se objevují motýli 1. generace. Let je rozvleklý do období až 7 týdnů. Plody napadené housenkami 1. generace zasychají a opadávají. Z opadaných plodů vylézají housenky ven a kuklí se v půdě. Motýli druhé generace létají v červenci a v srpnu.
 Ekologie: Podstatně více jsou napadány pozdní odrůdy švestek. Housenky obaleče švestkového jsou citlivé vůči viru granulózy blízce příbuzného obaleče jablečného.
 Ochrana
 Nepřímá:
Pěstování ranějších odrůd švestek. Kuklící housenky jsou v půdě napadány entomopatogenními hlísticemi a houbami.
 Přímá: Ošetření organofosfáty po 6 - 8 dnech po zjištění nadprahové letové vlny obalečů na počátku letu druhé generace. Inhibitory syntézy chitinu a juvenoidy se používají bezprostředně po této vlně. Preparáty na bázi B. thuringiensis vykázaly v pokusech účinnost zhruba 50 - 70%.


Nákupní košík  

(prázdný)