Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Pilatka švesková, Pilatka žlutá

Po odkvětu švestek a slivoní jsou na napadených plodech zřetelné černé otvory s trusem housenic. Uvnitř je  u plodů do velikosti 1 cm vyžrána středová část - budoucí pecka. Požerky housenic uvnitř plodů jsou plné černého trusu a později zapáchající kašovité hmoty.


Příznaky: Po odkvětu švestek a slivoní jsou na napadených plodech zřetelné černé otvory s trusem housenic. Uvnitř je  u plodů do velikosti 1 cm vyžrána středová část - budoucí pecka. Požerky housenic uvnitř plodů jsou plné černého trusu a později zapáchající kašovité hmoty. Napadené plody opadávají. Plody napadené larvami pilatek v posledním vývojovém stupni ostře páchnou po plošticích. Housenice pilatky švestkové jsou světle hnědé, housenice pilatky žluté mají žlutou barvu. Dospělci pilatky švestkové jsou černí, dospělci pilatky žluté mají základní zbarvení žlutohnědé s černými skvrnami.
 Význam: V některých letech napadají pilatky lokálně i více než 90% plodů slivoní. Jedna housenice poškodí 3 - 4 plody. Při slabší až střední násadě plodů je prahem škodlivosti výskyt 5 plůdků s vajíčky na 100 kontrolovaných plodů. Při silnější násadě je to 10 plůdků s vajíčky pilatek na 100 plodů. Kontrolním vzorkem je 100 nejvyvinutějších plodů, přičemž se kontroluje napadení každé odrůdy zvlášť.
 Biologie
 
Hostitelské rostliny:
Rod Prunus, nejčastěji napadené jsou slivoně, vzácněji i třešně a meruňky.
 Vývojový cyklus: Larvy pilatek přezimují v hustých zámotcích v půdě. Zde se na jaře kuklí. Dospělci se líhnou v dubnu, před začátkem květu slivoní. samičky kladou vajíčka jednotlivě do květních kalichů. Larvy se po vylíhnutí vžírají do plůdků. Asi po 9 dnech larva v důsledku napadení zavadající plod opouští a vžírá se do dalšího plodu. Takto napadá jedna larva 3 - 4 plody. Dorostlé larvy padají s poškozenými plody na zem, zde tyto plody opouštějí a zalézají do půdy.
 Ekologie: Housenice pilatek jsou napadány lumčíky rodu Bracon, lumky rodů Angitia a Meloboris a rovněž dvoukřílými parazitoidy.
 Ochrana
 Nepřímá:
Výběr méně napadených odrůd a vyloučení aplikací neselektivních insekticidů.
 Přímá: Těsně před líhnutím larev, v období dvou červených skvrnek na vajíčku, postřik hloubkově působícími organofosfáty (např. formothion). Jednotlivé stromy na zahradách lze částečně chránit vyvěšením bílých lepových desek. Desky se vyvěšují před začátkem květu raných odrůd slivoní.


Nákupní košík  

(prázdný)