Aktuálně

Kotvičník - nať
ze sklizně srpen 2020
již v prodeji.


Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2021 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Mšice švestková

Na rubu listu a na mladých výhoncích husté kolonie mšic pokrytých bílým práškem. Mšice sedí těsně vedle sebe. Bezkřídlá samička je bledě zelená se dvěma podélnými světlezelenými proužky na hřbetě. Mšice nevyvolává svinování listů. listy zasychají a opadávají.


Příznaky: Na rubu listu a na mladých výhoncích husté kolonie mšic pokrytých bílým práškem. Mšice sedí těsně vedle sebe. Bezkřídlá samička je bledě zelená se dvěma podélnými světlezelenými proužky na hřbetě. Mšice nevyvolává svinování listů. listy zasychají a opadávají.
 Význam: Nejškodlivější mšice na švestkách. Napadené výhonky krní a často od vrcholu hynou. Plody se špatně vyvíjí a předčasně opadávají. Mšice vylučují značné množství medovice, na které se množí černě.

 Hostitelské rostliny: Švestky, slivoně, trnky, broskvoně, řidčeji meruňky.
 Vývojový cyklus: Vajíčka jsou kladena na podzim na báze pupenů na mladých výhonech. Mladé mšice se líhnou v dubnu ve stádiu balonku. Na spodní straně listů se tvoří kolonie, v červnu a červenci jsou listy zcela pokryty. Během léta migrují okřídlené samice na rákos a bezkolenec, od počátku října se vrací. Kolonie však mnohdy přetrvávají na švestkách až do podzimu.
 Ekologie: Významnými predátory jsou pavouci. Na rákosu je mšice napadána mouchou rodu Leucopsis.
 Ochrana
 Nepřímá:
Větve po řezu odstranit ze sadu. podpora přirozených nepřátel, především vyloučením používání širokospektrých insekticidů.
 Přímá: Zimní nebo jarní ošetření má význam. Zimní ošetření při výskytu 10 vajíček na 1 m 3-letých větví přípravky na bázi olejů. Pro jarní ošetření při napadení nejméně 4 mšice na 100 květních (listových) rozet či mladých výhonků v době před květem a 5 kolonií na 100 výhonů po květu lze využít selektivní přípravky šetřící užitečné organismy, např. na bázi pirimicarbu nebo triazamatu.


Nákupní košík  

(prázdný)