Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


CHOROBY - Skvrnitost listů třešně

Na horní straně čepelí listů jsou vínově červené, okrouhlé, zpočátku neohraničené, 1 - 2 mm velké skvrny. Na rubu listů jsou skvrny menší, ohraničené, hnědočervené až hnědé a záhy je pokrývá bělavý až světle růžový povlak konidií uvolněných z acervulí.


Příznaky: Na horní straně čepelí listů jsou vínově červené, okrouhlé, zpočátku neohraničené, 1 - 2 mm velké skvrny. Na rubu listů jsou skvrny menší, ohraničené, hnědočervené až hnědé a záhy je pokrývá bělavý až světle růžový povlak konidií uvolněných z acervulí. Při pozdním napadení (konec léta, podzim) jsou skvrny drobnější, hnědé a ostřeji ohraničené. Napadány jsou nejdříve starší listy. Počet skvrn narůstá, často splývají a postupně nekrotizují, listy žloutnou nebo červenají, dochází k deformacím a k opadu. Za příznivých podmínek pro šíření choroby může dojít u náchylných odrůd višně k opadu listů již v období před sklizní (červenec). Napadený mohou být také řapíky listů, stopky plodů a výjimečně i plody. Na řapících a stopkách vznikají drobné, šedohnědé ohraničené skvrny. Na plodech jsou skvrny tmavší až šedočerné, ostře ohraničené, často dochází ke splývání a k deformacím. Na listech ostatních druhů peckovin, především mahalebky, vytváří parazit hnědé až šedohnědé ohraničené skvrny, skvrny se spojují, dochází k nekrózám a opadu listů.
 Význam: U náchylných odrůd višně dochází při předčasném opadu listů k nepříznivému ovlivnění jakosti a množství sklizně, diferenciace květních pupenů i vyzrávání dřeva. Výjimečně při napadení plodů může dojít i k přímému znehodnocení sklizně. Onemocnění se vyskytuje pravidelně především v podnožových a ovocných školkách. Následkem předčasného opadu listů jsou nepříznivě ovlivněny přírůstky, délka i síla výpěstků a vyzrávání dřeva. Dochází k prodloužení pěstebního období.
 Hostitelské rostliny: Třešeň, višeň, mahalebka, méně často také slivoň, meruňka, broskvoň, myrobalán a další příbuzné okrasné a divoce rostoucí dřeviny (např. střemcha hroznokvětá). Existují výrazné rozdíly v náchylnosti druhů a odrůd. Velmi náchylné jsou třešeň ptačí (semenáč) a některé odrůdy višně, především Morela pozdní, Morellenfeuer a Fanal.
 Vývojový cyklus: Houba přezimuje na napadených opadlých listech, kde se vyvíjejí a na jaře vyzrávají plodnice - apotecia a v nich vřecka a askospory. Askospory jsou obvykle zralé v období 3 - 4 týdny po odkvětu třešně. Tento termín fenologicky odpovídá počátku zrání raných odrůd třešně (Rychlice). Postupně se uvolňují v závislosti na srážkách po dobu 4 - 6 týdnů. Současně přezimuje i konidiové stadium houby. Na stejných listech se v acervulích diferencují konidie, které jsou rovnocenným zdrojem primárních infekcí. Jsou zralé ve stejnou dobu jako askospory. V průběhu vegetace až do podzimu se onemocnění šíří konidiemi.
 Ekologie: Onemocnění se šíří zejména za vlhkého deštivého počasí a za vyšších teplot. Askospory se uvolňují po zvlhčení plodnic v návaznosti na dešťové srážky a k vyklíčení i k infekci je nezbytné ovlhčení listů. Optimální teploty pro klíčení askospor jsou v rozmezí 15 - 20°C, pro klíčení konidií v rozmezí 20 - 25°C. V období bez dešťových srážek a dostatečného ovlhčení listů k infekcím nedochází. Na napadených částech, především na spodní straně listů, se v acervulích vyvíjejí konidie, které jsou zdrojem sekundárního šíření choroby, k němuž dochází za příznivých podmínek až do konce vegetace.
 Ochrana
 Nepřímá:
Preventivní pěstební opatření mají především omezit vhodnost podmínek pro šíření choroby (výběr stanoviště, soulad mezi stanovištěm a odrůdou, vhodný spon a pěstební tvar, péče o korunu aj.). Na rizikových lokalitách upřednostnit méně náchylné odrůdy. Součástí ochrany je likvidace napadených opadlých listů.
 Přímá: Ošetření se provádí v období nebezpečí primárních infekcí. Při preventivní ochraně ošetříme poprvé, pokud jsou vhodné podmínky pro šíření, v období 3 - 4 týdny po odkvětu. Ošetření se opakuje 1 - 2x, interval mezi postřiky je nutno přizpůsobit vhodnosti podmínek pro šíření. Za dlouhých suchých period neošetřujeme, ošetříme až při předpokládané změně počasí. V ochraně proti skvrnitosti listů třešně je možno využít i kurativní ošetření. tento systém vychází z poznání závislosti mezi dobou ovlhčení listů, teplotou a infekcí. Sleduje se doba ovlhčení a teplota a ošetřuje se až po slnění podmínek pro infekci. K ošetření musí být použity kurativně působící fungicidy.


Nákupní košík  

(prázdný)