Aktuálně

Kotvičník - nať
vyprodáno.
Už se přijímají objednávky na nať ze sklizně z léta 2019

Kotvičník - semena
s klíčivostí do konce roku 2018 jsou již v prodeji.
Výrobce semen Zahradnictví JIKL.
A profesionální výrobce semen, firma Planta Naturalis.

Nezapomeňte na množstevní výhody  5+1

Semena kotvičníku - MIX
to je 3 balení semen kotvičníku od JIKL a 3 balení semen kotvičníku od Planta Naturalis za celkem 150 Kč.

Kotvičník - rostliny 
jedná se o letničku, rostliny jsou v prodeji od konce dubna do konce června.
I zde platí množstevní výhoda 5+1.

Kontakt

Zahradnictví JIKL
Jiří Klušák

Martínkov 105,
675 44 Lesonice
» Zobrazit na mapě


e-mail:   jikl@jikl.cz
tel.:  721 247 239


IČ:    415 46 393
DIČ:  CZ 6104101025

Číslo účtu:  KB:
107-5107540237/0100


Na Slovensko zasíláme
pouze na dobírku
a s PPL dopravou.


Nekrotická kroužkovitost třešně

Na čepelích listů jsou chlorotické ohraničené skvrny, drobné kroužky nebo proužky. Postižené listy jsou menší a kroutí se. Na spodní straně listů se objevují v okolí žilek enanční výrůstky. Postižená pletiva postupně nekrotizují a vypadávají.


Příznaky: Na čepelích listů jsou chlorotické ohraničené skvrny, drobné kroužky nebo proužky. Postižené listy jsou menší a kroutí se. Na spodní straně listů se objevují v okolí žilek enanční výrůstky. Postižená pletiva postupně nekrotizují a vypadávají. K nekrózám dochází již od května. Listy se postupně rozpadají, často zůstává zachováván jen úzký proužek pletiva v okolí nervů. Příznaky na listech jsou obvykle jen na části koruny, nejčastěji na větévkách a větvích na spodní straně severní části koruny. Postupně dochází k odumírání pupenů a plodového obrostu. Projev příznaků se mění v závislosti na hostiteli kmenu viru a je významně ovlivňován průběhem počasí- Příznaky jsou silnější za teplého počasí. Často pozorujeme typické příznaky jen v období 1 - 2 let po infekci, v dalších letech bývá projev příznaků velmi variabilní, případně i mizí. 
 Význam: Nekrotická kroužkovitost je nejškodlivější onemocnění třešně a višně. Škodlivost je výrazně ovlivňována citlivostí druhu a odrůdy, kmenem viru a počasím. Je dána rovněž retardací růstu a odumíráním pupenů i obrostu. V důsledku nižší vitality pylu dochází k horšímu opylení a snížení výnosů.

 Hostitelské rostliny: Onemocnění postihuje především třešeň a višeň dále broskvoň, meruňku, slivoň a další peckoviny. Z ostatních dřevin jsou významnými hostiteli jabloň a růže, často je napadán také chmel.
 Ekologie: Virus je přenosný při vegetativním množení (roub, očko, vegetativní podnož) a dále především u třešně, višně a mahalebky také pylem a semenem. U třešně ptačí často přesahuje rozsah přenosu semenem 10% jedinců. Příznaky jsou obvykle patrny již v prvém roce po výsevu. Virus je serologicky aktivní.
 Ochrana: Základem ochrany je výběr zdravých roubovaných a především semenných stromků a zajištění produkce zdravého výsadbového materiálu. Vzhledem k možnosti přenosu pylem má velký význam izolace od rizikových výsadeb (nejméně 1000 m) a v matečných zejména semenných výsadbách kontrola a likvidace nemocných jedinců.


Nákupní košík  

(prázdný)