Makovec srdčitý

Makleja srdčitá

25 Kč

Macleaya cordata a extrakty z ní mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky, hubí plísně, houby a kvasinky. U nás ho najdete třeba v zubních pastách proti paradentóze.
Šťáva z čerstvých listů pomáhá při bodnutí hmyzem, odvar z listů této léčivky má silný antiseptický účinek a užívá se v dentální medicíně jako jeden z nejúčinnějších prostředků proti parodontóze.

Množství

V zahraničí především ve Skandinávii se z této léčivky vyrábí zubní pasta.
Druh Macleaya cordata se vyskytuje ve východní Asii, na japonských ostrovech Honšú, Šikoku a Kjúšú, ve střední Číně.

Roste v podhorských lesích a lesních lemech, v křovinách, na březích vodních toků a ploch, v nadmořských výškách od 100 až do 800 m. 
Statná, vytrvalá bylina, je 100–400 cm vysoká.
Tato velmi dekorativní trvalka vypadá nejlépe před neutrálním pozadím, třeba před živým plotem, zídkou nebo jiným oplocením. Může se použít také jako ochrana soukromí proti nevítaným pohledům. Báječnými partnery jsou vytrvalé slunečnice nebo vysoké podzimní hvězdnice (Aster novi-belgii nebo Aster novae-angliae). Krásně vypadá také v sousedství červenolistých jiřinek, třeba DahliaBishop of Llandaff’, kdy vzniká velice příjemný a měkký kontrast mezi šedomodře ojíněnou maklejou a červenou jiřinkou, která bohužel není zimovzdorná. Na m2 potřebujete 1–3 rostliny. 

8

Vlastnosti

Balení
20 semen