Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2024 je už v prodeji.

Angínovník čínský / trvalka

Angínovník čínský

25 Kč

Belamcanda chinensis
Dezinfikuje ústní dutinu a krk, uvolňuje hleny, což je zásadní při angíně, kašli, zánětech a nemocech krku i dýchacích cest. Nejjednodušší prevence i léčba: Ustřihne se 3 cm dlouhý list a půl minuty se žvýká. Vždy po jídle a nezapíjí se. Opakuje se čtyřikrát a šestkrát za den. Po vyžvýkání se list vyplivne, nikdy nepolyká. Oddenek se užívá při poruchách žláz s vnitřní sekrecí, při revmatismu, nadýmáni i zácpě. Působí močopudně, lze jej aplikovat i při chorobách ledvin a močových cest. Snižuje horečku, potlačuje záněty, využívá se k léčbě revmatismu, nadýmání a zácpě.

Množství

Angínovník čínský, Belamcanda chinensis, - vytrvalá, mrazuvzdorná až do – 20°C
od roku 2005 má nové latinské jméno Iris domestica.
Tato až metr vysoká rostlina pochází z Východní Asie. Má šedě zelené mečovité listy, po obvodu hladké, na konci zašpičatělé. Květy mívají barvu červenou, oranžovou či zlatožlutou s kaštanově hnědými skvrnami. Plodem je hladká, trojpouzdrá tobolka, ve které je shluk černých semen. Pěstujeme na záhoně nebo v nádobách. Angínovník čínský je pohledná, kvetoucí rostlina, kterou lze snadno pěstovat v bytě i na zahradě. Vyžaduje výživnou písečnou nebo hlinitou půdu na osluněném místě, která je v průběhu léta mírně vlhká a v zimě suchá. Při venkovním pěstování se doporučuje na zimu zakrytí mulčem. Dobře roste i v teplé domácnosti ve výživném, propustném a mírně vlhkém substrátu. V zimě vyžaduje stanoviště blízko okna a omezenou zálivku

Látky, které angínovník obsahuje umí dezinfikovat ústní dutinu a krk a uvolňovat hleny, což je zásadní při angíně, kašli, zánětech a nemocech krku a dýchacích cest. Má proto pozitivní účinky i na hlasivky. Ustřihne se 3 cm dlouhý list a půl minuty se žvýká. Vždy po jídle a nezapíjí se. Opakuje se čtyřikrát a šestkrát za den. Angínovník má kladný vliv při revmatických potížích či během problémů se zažíváním, jakými jsou například zácpa nebo nadýmání. Angínovník působí rovněž močopudně, což není zanedbatelné. Poradí si se záněty horních cest dýchacích, pomůže při virových onemocněních, snižuje horečku, potlačuje záněty. Využívá se k léčbě revmatismu, pomáhá při nadýmání a zácpě. Užívá se při chorobách ledvin a močových cesta údajně působí i proti nádorovému onemocní.
Kromě listů je velmi účinný také odvar ze sušeného oddenku, který lze využít při dalších neduzích. Oddenek neboli rhizom nese, je zemní hlíza, která na rozdíl od kořenů má šupiny, v jejichž úžlabí se vytvářejí pupeny budoucích výhonů. V oddenku rostlina přezimuje.
Nálev: lžičku nasekaných listů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme louhovat cca 15 minut. Získané kloktadlo mírní bolest v krku. Čaj: drcené oddenky louhované cca 15 minut působí vnitřně při nachlazení, odhlenění. Tento čaj pomáhá rovněž pročistit ledviny a lymfatický systém. Příznivě působí i na zácpu či při nadýmání. Jako čaj se pije 2 až 4x denně.
Tinktura: je možné připravit jak z listů, tak i z oddenku či semen. Hrst nasypeme do lahve, zalijeme vodkou či jiným čistým alkoholem. Necháme cca 2 až 3 týdny louhovat. Láhev pravidelně protřepáváme. Nakonec tinkturu přecedíme a přelijeme do čistých lahviček. Tinktura se používá výhradně ke kloktání.

Semena angínovníku se mohou před výsevem stratifikovat, aby si prošly obdobím chladu a tím se stimulovali ke klíčení. Semena se promíchá v hrsti písku, směs se dá do igelitového sáčku a pak do lednice na 14 dní. Ale klidně déle. Den před výsevem se mohou namáčet 24 hodin ve vodě. A hned se vysejí. Doba klíčení je poměrně dlouhá, může být až 2 měsíce. Po tu dobu je potřeba mírně kropit, aby byl substrát pořád vlhký a často větrat, aby se substrát udržoval bez plísní a dalších půdních chorob.

1

Vlastnosti

Balení
10 semen