Angínovník čínský / trvalka

Angínovník čínský, trvalka

25 Kč

Užití: je známo především žvýkání asi 8 cm dlouhých částí listů při angíně a při krčním zahlenění. Oddenek se užívá jako prostředek močopudný při nemocech ledvin a močových cest. Je účinným antirevmatikem a také působí proti nadýmání a zácpě.

Množství

Angínovník  Belamcanda chinensis

B. Chinensis, Gemmingia chinensis, Belamcanda punctata. Tvoří plazivé oddenky, listy jsou až 40 cm dlouhé podobné listům hyacintu. Stvoly olistěné, na venkovních záhonech až 1 m vysoké. Na vrcholu větvené, květy rozkvétají postupně, jsou až 8 cm široké, skvrnité nebo čistě žluté nebo oranžové. Plod trojchlopňová tobolka, semena kulatá leskle modročerná.

Původ: Indie, Čína, Japonsko, Filipíny

Ozdobnost: Kvetení, plody se semeny

Trvanlivost: Jako pokojová rostlina může vydržet i několik let

Světlo: plné oslunění, v polostínu a stínu špatně kvete

Teplota: Vydrží teploty blízko nule, venku ale vymrzá, v teplých místnostech při 20-25°C, B. chinensis je v našich podmínkách mrazuvzdorná na zimu stačí přikrýt záhon chvojím, netk. textilií apod.

Vzdušná vlhkost: Snáší běžné pokojové podmínky

Zálivka: průměrná v zimním období omezená (hlavně po odkvětu), pozor na  přemokření.

Hnojení: Na tento úkon není příliš náročná stačí 1-2 krát měsíčně tekutým plným hnojivem, hlavně v období květu.

Přesazování: starší exempláře jednou 2 roky, mladší každoročně, nevolíme příliš velké nádoby. Nutno volit řádnou drenáž (nepodceňovat)

Zemina: Písčitá směs kompostu a pařeništní země, substrát nemusí být příliš živný, ale propustný vzhledem k vodnatosti oddenků může při přemokření docházet k jejich zahnívání.

Letnění: Máme-li možnost je to ideální, je-li k dispozici zahrádka můžeme je i vysázet do volné půdy na záhony kde je v našich podmínkách mrazuvzdorný. Vybíráme spíše slunné stanoviště.

Období klidu: Pouze relativní, po odkvětu zálivku snížíme a teplotu též, rostliny mohou vegetovat při běžných teplotách celou zimu.

Choroby, škůdci: Netrpí

Rozmnožování: dělením starších rostlin, ale také výsevem

Použití: pro teplé místnosti jako hrnková kultůra, může být vysazená i na záhony. Oddenek i listy  jsou léčivé. Žvýkání těchto listů se doporučuje k léčbě zánětů průdušek, krku a plicních chorob.Uvádí se kladný vliv na hormonální systém a protinádorové účinky, ve větší dávce může být i  toxická.

1

Vlastnosti

Balení
10 semen