Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2024 je už v prodeji.

Děhel čínský / dvouletka

Děhel čínský

35 Kč

Angelica sinensis
ženský ženšen
je obdařená vysokým množstvím fytoestrogenů, které se v žaludku během trávení přeměňují na látky s estrogenními účinky, které se v těle chovají podobně jako ženské hormony estrogeny. Ty významně ovlivňují pohlavní vývoj žen, menstruaci, plodnost i stavy v období menopauzy. Estrogeny během dospívání zodpovídají za růst pohlavních orgánů, dělohy, pochvy a prsních žláz. Jejich hladina se mění v průběhu menstruačního cyklu. Estrogenů postupně ubývá s věkem. Menopauza se většinou ohlásí mezi 45. až 50. rokem. Vlivem poklesu estrogenů v těle vyhasínají i reprodukční funkce ženy. Nadbytek estrogenu může narušit pravidelnost menstruačního cyklu, být příčinou snížení libida a ovlivňovat naši celkovou náladu.

Množství

Děhel čínský, Andělika čínská, ženský žen-šen, Angelica sinensis - dvouletka
je to statná rostlina z Asie s přímou, dutou a rýhovanou lodyhou dorůstající do výšky až 2 m. Oddenek je řepovitý a aromatický, listy velké, zpeřené a ostře pilovité. Květenství je ve formě polokulovitých okolíků s drobnými, bílými květy, které mohou mít průměr až 15 cm.

Děhel čínský je jednou z nejdůležitějších rostlin TČM (tradiční čínská medicína). Děhel čínský je uznáván jako „ženský ženšen“. Jako prostředek proti chudokrevnosti, krvácivé a bolestivé menstruaci, menstruačním křečím, zánětům a dalším nemocem. Oddenek anděliky čínské má blahodárný vliv na hormonální rovnováhu u žen. Harmonizuje menstruační cyklus a upravuje premenstruační syndrom, působí jako podpůrný prostředek k otěhotnění, usnadňuje porod a zároveň eliminuje neblahé průvodní jevy klimakteria, jako jsou například návaly horka. Andělika působí na zvýšení průtoku krve v děloze a uvolnění svalových křečí, chrání před vysoušením poševní sliznice, eliminuje myomy a cysty. V lidovém léčitelství je doporučována ke zvětšení poprsí, protože působí na zdravou produkci progesteronu. Ženám silně prospívá ale je zdravá i pro muže. Podporuje dobrou funkci žláz s vnitřní sekrecí, napomáhá lepšímu trávení a pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu – uklidňuje psychiku a uplatňuje se v případě poruch spánku. Má protizánětlivé a protirakovinné účinky, posiluje imunitu a dá se rovněž užívat při poruchách srážlivosti krve. Podporuje zdravý kardiovaskulární systém, upravuje krevní tlak, chrání játra a ledviny a působí na dobrý stav kostí a kloubů. Má příznivý vliv na vitalitu, je účinným antioxidantem zpomalujícím stárnutí, eliminuje bolesti hlavy při migréně a pomáhá při chudokrevnosti. Některé výzkumy potvrzují, že může andělika pomoci zpomalit průběh Alzheimerovy choroby. Andělika čínská je též účinná v případě kožních onemocnění, například při lupénce.

Andělika čínská je obdařená vysokým množstvím fytoestrogenů. V našem žaludku se během trávení přeměňují na látky s estrogenními účinky. To znamená, že se chovají v těle podobně jako ženské hormony estrogeny. Estrogeny významně ovlivňují pohlavní vývoj žen, menstruaci, plodnost i stavy v období menopauzy. Mají na svědomí udržení hormonální rovnováhy v organismu a celkově fyzický i psychický stav. V reprodukčním věku žen se tvoří z větší části ve vaječnících. Během dospívání zodpovídají za růst pohlavních orgánů, dělohy, pochvy a prsních žláz, ovlivňují i ochlupení a vlasy. Jejich hladina se mění v průběhu menstruačního cyklu, vedou k růstu děložní sliznice a její přípravě na přijetí oplodněného vajíčka. Estrogenů postupně ubývá s věkem. Menopauza se většinou ohlásí mezi 45. až 50. rokem. Vlivem poklesu estrogenů v těle vyhasínají i reprodukční funkce ženy. Těmto hormonálním změnám se žádná žena nevyhne, ale může jimi hladce projít. S nástupem nepříjemných projevů menopauzy totiž přichází většinou na řadu i hormonální substituční léčba. Fytoestrogeny ji v některých případech dovedou nahradit a zmírnit tak extrémní hormonální výkyvy provázející návaly horka, noční pocení a změny nálad.
Veškerá síla anděliky je ukrytá v hnědým, masitým kořenu.
Kořeny se sklízejí již první rok na podzim, neboť v následujícím roce rostlina kvete a hyne. Po omytí se kořeny rozřežou, suší se při teplotě do 45 °C a uchovávají v suchu a temnu. Kořen anděliky má silné aroma a položený v místnosti ji za krátko celou provoní.

Semena anděliky čínské už od přírody vždy špatně klíčí a také poměrně rychle ztrácejí klíčivost. Takže výsevy neodkládáme na další rok, ale vyséváme všechna semínka. Dalším rokem by byla klíčivost zanedbatelná. Semínka jsou poměrně velká, je dobré je dvě hodiny namáčet, aby se ke klíčení stimulovaly. Klíčení v truhlíku při dobrých podmínkách netrvá dlouho.

5

Vlastnosti

Balení
15 semen