Leuzea, Maralí kořen / trvalka

Leuzea saflorová

30 Kč

leuzea carthamoides
maralí kořen
je ideálním prostředkem pro celkové osvěžení organismu. Je známý svou schopností doplňovat energii, zlepšovat výkonnost a zvyšovat odolnost vůči stresovým situacím. Zvyšuje fyzickou výdrž a má příznivý vliv na srdeční cévní systém. Zlepšuje celkový stav nemocných depresemi, skvěle působí na mentální zdraví, bojuje proti únavě a zlepšuje duševní rovnováhu a koncentraci. Zlepšuje náladu a zvyšuje optimismus a pohlavní aktivitu. Zvyšuje napětí přičně pruhovaných svalů centrálního nervového systému, zrychluje krevní průtok, zlepšuje zásobení svalů krví.

Množství

Leuzea saflorová, Maralí kořen, Maral, Parcha, Leuzea carthamoides - trvalka,  přezimuje
pochází ze sibiřských luk, je vysoká až 150 cm. Květ je podobný květu bodláku, rostlina je bez ostnů. V prvním roce vyroste masivní listová růžice, v dalších se vytvoří lodyhy nevětvených stonků až 150 cm vysokých, s charakteristickými fialovými květy uspořádané do kulovitého úboru. Leuzeu je možné pěstovat i v nádobách v běžné zahradní zemině při obvyklé zálivce. Rostlina je mohutná, proto musíme volit větší nádoby. Je plně mrazuvzdorná, přece pochází ze Sibiře.

Celá rostlina má léčivé vlastnosti, nejvíce se využívá kořen.
Je výtečný adaptogen, který pomáhá organismu zlepšovat adaptaci na stres, slabosti a na výkyvy prostředí. Posiluje nejen ducha, ale také tělo. Je výhodné jej užívat preventivně proti procesu stárnutí, ke zvýšení chutě do aktivit, do života, zvyšuje trpělivost, uklidňuje a zlepšuje psychický výkon. Pravidelným užíváním kořene se může docílit zvýšení fyzické odolnosti a odstranění chronické únavy. Sportovci, především plavci, vyprávěli o zlepšení výkonu při pravidelném užívání extraktu z maralího kořene. Z lidového pohledu podporuje přirozenou obranyschopnost a využívá se běžně jako imunostimulant v boji proti infekcím různé etiologie. Povzbuzujícího účinku se také využívá k doléčení některých náročných infekčních onemocnění jako jemononukleóza či borelióza. Obsahové látky maralu zmírňují některé nežádoucí účinky po ozařování nebo po chemoterapii. Lidová medicína využívá výluhy z kořene maralu při bolestech hlavy, při migrenózních stavech, nebo bolesti zad. Leuzea saflorová se používá v tradiční medicíně jako tonikum, pozitivně ovlivňuje a nabuzuje centrální nervovou soustavu, schopnost zlepšovat paměť, učení, zvýšením krevního zásobení kyslíkem do mozku. Leuzea zlepšuje organizační schopnosti, snižuje projevy negativních psychóz, ulevuje při fobiích, snižuje symptomatologii při Parkinsonismu a zmírňuje neurózy.
Z pohledu lidové medicíny pomáhá se smyslovými poruchami, zmírňuje potíže se sluchem a při šelestech a hučení uvnitř sluchového aparátu. Podle lidové tradice snižuje hladinu plasmatického cukru a celkového cholesterolu v krvi. Kořen maralu udržuje pevné kosti a zabraňuje zpětné resorbci vápníku z kosterní tkáně. Napomáhá také jaterní tkáni se regenerovat a pomáhá s výměnou některý látek, pomáhá vyplavovat toxiny zvláště alkoholu. Podobně napomáhá ochraňovat tkáň žaludku, sleziny a tlustého střeva. Leuzea mírně zvyšuje apetit, snižuje nechutenství a podporuje trávení. Využívá se při potřebě posilovat ledviny, sleziny, tlusté střevo, k harmonizaci funkcí žaludku a k úpravě činnosti vylučovacích orgánů k optimu.
Tradičním receptem na přípravu kořene z leuzei je odvar.
Nasekané kořeny, asi 2 lžičky, nejprve 1 minutu vaříme a poté 20 minut louhujeme. Takto připravený nápoj si vychutnáváme po jednom šálku v ranních a poledních hodinách. Účinek na lidský organismus má i tinktura, tedy kořen leuzei dlouhodobě naložený v lihovém roztoku. Tinkturu užíváme po 15 kapkách ve stejných denních dobách jako odvar.

Semena mají dobrou klíčivost. Jsou hnědošedá, dlouhá 7 mm. Od poloviny dubna se sejí přímo na pozemky do lehčích půd, které jsou bohaté na živiny. 
Výsev semen do truhlíku se provádí od března, semena jsou od sebe 5 až 8 cm. Na ně se navrší 1,5 cm substrátu, mírně utuží a zamlží, aby byl substrát neustále vlhký. Semena vyklíčí za 3–5 týdnů. 

9

Vlastnosti

Balení
20 semen