Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.

Šišák bajkalský / trvalka

Šišák bajkalský, trvalka

25 Kč

Scutelaria baicalensis - Užití: ( chuang-čchin ) Má velmi účinné hypotonikum, používá se jako sedativní prostředek při různých ranných formách hypertonických onemocnění kardiovaskulárních neurózách (při systematickém užívání se snižuje ucpávání tepen a cév), pomáhá předcházet opakování infarktu myokardu a snižuje obsah cholesterolu v krvi.

Množství

Šišák bajkalský Scutellaria baicalensis

Užití šišáku bajkalského ve fytoterapii je velice široké. Šišák bajkalský se používá jako prostředek snižující krevní tlak při hypertenzi a hladinu cholesterolu v krvi. Působí také jako sedativum při funkčních poruchách nervové soustavy, při nespavosti a podrážděnosti.

Léčí záněty v krku, onemocnění ledvin, záškrt, spálu, hepatitidu a má ochraný vliv na játra. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci.

Šišák bajkalský slouží při odstraňování subjektivních symptomů, jako jsou bolesti hlavy, šum v hlavě, bolesti v oblasti srdce apod.

Scutellaria ma silný imunostimulační efekt a podle moderních výzkumů mnohem vyšší než známá Echinacea. Této schopnosti se využívá při léčbě chorob, vznikajících v důsledku působení volných radikálů, hlavně rakoviny. V Rusku je již součástí protinádorové léčby, leukemie, rakoviny plic, žaludku, prostaty, jater a kůže.

Z hlediska tradiční čínské medicíny poskytuje rostlina (huang qin) drogu s povahou chladnou, chutí hořkou a vazbou k dráze srdce, plic, žlučníku a tlustého střeva. Odstraňuje horkost plné povahy, vylučuje negativní oheň a toxiny, vysušuje vlhkou horkost, zastavuje krvácení z nosu a vnitřnímu krvácení, uklidňuje plod.Užívá se při vysokých horečkách, kašli a průjmu z horkosti, chronické hepatitidě, zvracení, silné menstruaci, neklidu plodu, zánětu očí, abscesech a vředech.

V tibetské medicíně se odvar užívá u mnoha infekčních chorob, revmatismu a nemocech srdce, např. arytmii.

Významné jsou antiseptické účinky jak na chřipkový virus či na HIV, tak i na některé mikroorganismy, např. Candida albicans, Staphylococcus aureus aj. Steroidní saponiny mají protikřečové působení, protialergické, teploty snižující, žlučopudné a močopudné.

Dávkování: Denní dávka drogy pro přípravu odvaru je 6 až 15 g. Lihový extrakt (60 až 80 g drogy na 1 litr 40procentního lihu) se užívá 4krát denně 1 polévkovou lžíci po dobu šesti týdnů.

13

Vlastnosti

Balení
20 semen