Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.

Vitánie snodárná  / přezimuje

Vitánie snodárná, přezimuje

25 Kč

Aschwagandhá - Užití: Celkově zvyšuje a upevňuje fyzické a duševní síly, urychleně dodává tělu ztracenou energii při zvýšené fyzické nebo psychické zátěži. K léčebným účinkům se používají víceleté kořeny, jako náhražka ženšenu. V medicíně má další uplatnění zejména proti vysokému krevnímu tlaku, při žaludečních obtížích, je močopudná a působí příznivě na fertilitu žen.

Množství

Vithánie snodárná  Withania somnifera

V Indii je nazývána "ashwagandha", dále "Indian Ginseng" nebo "Winter cherry" (zimní třešeň). Latinský název je Withania somnifera, čeleď lilkovité - Solanaceae.

Výška: 100 - 150 cm
Květ: zelený, později žluto- oranžové malé plody léčivá bylina z Indie Afriky a Středomoří, kterou lze v ČR pěstovat jako tzv. přenosnou rostlinu (není mrazuvzdorná) v nádobě, tedy od jara do podzimu na zahradě, lodžii apod.,na slunném stanovišti. Na zimu rostlinu přeneseme do chladného prostoru (5-8°C) a omezíme zálivku. Výhony je možné zakrátit, dobře obrůstá. Takto můžeme vitánii pěstovat po více roků. Druhou možností je vysadit sazenice na jaře do záhonu na zahradě a pěstovat je do podzimu, kdy sklidíme celé rostliny a jednotlivé užívané části(listy a kořeny) usušíme a uskladníme.
Zvláště při pěstování v nádobách je vhodné přihnojování. Jelikož jde o rostlinu, kterou pěstujeme ke konzumaci, tak doporučuji používání organických hnojiv, např. do zeminy přimíchat granulovaný hnůj, rohovinu apod.
Léčivé účinky: léčitelé již v dávných dobách poznali, že tato rostlina má podobné účinky jako známý ženšen. Zvláště indická ajurvéda ji hojně využívala a proto dostala lidový název "indický ženšen". Co poznali léčitelé intuicí a pozorováním příznivých vlivů užívání vitánie na pacienty, to dnes moderní věda potvrdila. Při výzkumech bylo zjištěno, že látky obsažené v této rostlině, jsou velmi podobné účinným látkám obsaženým v ženšenu pravém (Panax ginseng), jehož pěstování je ale mnohem obtížnější a produkty z něj tak několikanásobně dražší. Látky obsažené v vitánii mají velmi dobré protinádorové účinky a je doporučována při léčbě ozařováním nebo cytostatiky. Vitánie je řazena mezi tzv. adaptogenní rostliny - působí antidepresivně, posiluje imunitní systém, snižuje množství cholesterolu a cukru v krvi, působí jako afrodisiakum. Dále působí protizánětlivě, léčí plicní onemocnění a poruchy trávicího traktu.
Užívaná část: používají se kořeny a listy, hlavně v sušeném stavu. Kořeny po sklizni nařežeme na menší kousky a usušíme. Užívá se odvar - čaj, doporučená maximální denní dávka je 3-5 gramů suchých listů nebo kořene. Vždy je třeba poradit se o užívání s lékařem! Nevhodné pro těhotné a kojící ženy

15

Vlastnosti

Balení
10 semen