Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2024 je už v prodeji.

Sléz přehlížený / letnička

Sléz přehlížený

25 Kč

Malva neglecta, - semena
Užívá se při žaludečních či dvanácterníkových vředech, jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní, při kašli. Koupele při ekzémech, to tlumí zánětlivost a svědění. Při zánětech sliznice vnitřních orgánů, zánětech sliznice žaludku a žaludečních vředech, a při zánětech sliznice měchýře. Při zahlenění plic, zánětu průdušek, kašli a silném chrapotu a při zánětu mandlí a hrtanu. Venkovní výsev semen se provádí na jaře, pomalu klíčí a pomalu rostou. Výsev do truhlíku nemá být příliš brzo, protože ten pomalý proces uměle velmi zrychlujeme. Pak máme brzy vyspělé rostliny, které mají zájem se množit, a už v prvním roce vykvetou. Takže místo ukládání své síly do kořenů pro bezpečné přezimování vkládají své síly do kvetení. Ale pak nemusí přezimovat.

Množství

Sléz přehlížený, Malva neglecta, - dvouletá, u nás přezimuje 
je to dvouletá až vytrvalá rostlina. Vytváří poléhavé až vystoupavé, okolo 40 cm dlouhé větvené lodyhy. Listy jsou dlouze řapíkaté, vroubkované, na rubu chlupaté. Úžlabní květy jsou drobné, stopkaté, růžové až bělavé, tmavě žilkované, kvetou od května do října. Plod je uzavřen ve vytrvalém kalichu a po dozrání se rozpadá až na 15 hladkých, šedohnědých tvrdek. Na jedné rostlině jich dozraje několik stovek.
Je velmi hojný na rumištích, podél cest a zdí, v příkopech, na kompostech, loukách i pastvinách, od nížin až do hor. Preferuje středně vlhké, dusíkaté půdy.

Nezralé plody slézu, zelené bochánky se pojídají jako tzv. "chlebíčky"
Listy, květy či celá rozkvetlá nať se sbírají pro léčivé účely z důvodu obsahu slizu, vitamínu C, karotenu a tříslovin.
V semenech je obsaženo množství oleje.
Užívá se při žaludečních či dvanácterníkových vředech, jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní či při kašli, ve formě koupele při ekzémech (zejména atopickém), neboť tlumí zánětlivost a svědění.
Mladé listy bývaly oblíbenou salátovou zeleninou.

Sléz přehlížený se osvědčil především jako čaj při zánětech sliznice vnitřních orgánů, při zánětech sliznice žaludku (gastritis), při zánětu sliznice měchýře, zažívacího traktu a dutiny ústní, stejně i při žaludečních vředech. Sléz je možné doporučit i při zahlenění plic, zánětu průdušek, kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu.
Aby se nezničily slizové látky, používá se ve studeném nálevu, který se přes noc vyluhoval. Přes den se pijí po doušcích dva až tři šálky mírně ohřátého čaje.
Sléz vyléčí i velmi houževnatou, nevyléčitelnou chorobu rozedmu plic, která navíc vyvolá i těžkou dušnost. Pijeme denně nejméně tři šálky čaje a na noc přikládáme na plíce a průdušky obklady ze zapařených a dobře ohřátých listů a květů.

Syndrom suchého oka - Při zástavě slzení se velmi dobře osvědčily koupele očí a obklady očí z vlažného čaje. Při svrbící a pálivé alergii obličeje blahodárně působí omývání vlažným čajem.
Zvenčí používáme sléz při poranění, kožních vředech, při oteklinách rukou a nohou po zlomeninách, nebo mají-li původ v zánětu žil. V tomto případě používáme koupele rukou a nohou. S těmito koupelemi mám ty nejlepší zkušenosti. Velmi doporučuji sléz při zlomeninách kosti nohou, když je noha přetěžována a proto otéká.


Venkovní výsev semen se provádí od března, kdy pomalu klíčí a pomalu rostou. Takto se chová příroda.
Výsev do truhlíku proto nemá být příliš brzo, protože ten pomalý proces uměle velmi zrychlujeme. Pak máme brzy vyspělé rostliny, které mají zájem se množit, a už v prvním roce vykvetou. Takže místo ukládání své síly do kořenů pro bezpečné přezimování vkládají své síly do kvetení. Ale pak nemusí přezimovat.

115

Vlastnosti

Balení
30 semen